Hlavní navigace

Hledáte dodavatele plynu? Podívejte se, co vše se podílí na výsledné ceně

Sdílet

Při výběru vhodného dodavatele energií jistě hraje velkou roli i cena dodávek. Málokdo si ale umí díky často nepřehledným tabulkám jednotlivých dodavatelů udělat porovnání. Cena elektřiny i plynu jsou totiž složeny z několika složek. Informovala o tom spotřebitelská organizace dTest.

Cena plynu se skládá z regulované a neregulované složky.  Regulovanou část každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad. Naopak neregulovaná část je v kompetenci samotných dodavatelů. Platí přitom, že regulovaná složka plynu tvoří přibližně třetinovou část z celkové ceny.

Tímto však rozdělení nekončí. Obě části se dále dělí na další položky, které můžete většinou vidět i na svém vyúčtování. V rámci regulované složky je to:

 • cena za přepravu plynu,
 • cena za distribuci plynu (obsahuje variabilní a fixní část),
 • cena za služby operátora trhu (poplatek pro operátora trhu OTE).

Neregulovaná složka se skládá z:

 • ceny za komoditu,
 • ceny za obchod (náklady na obchodní činnost, marže).

Struktura neregulované části se ale u jednotlivých dodavatelů může lišit. A dále je potřeba připočíst daně, a to DPH a daň ze zemního plynu.

Obecně platí, že jednodušší přístup k nižším cenám máte jako nový zákazník. Můžete si zvolit, jestli chcete uzavřít smlouvu na dobu určitou, či neurčitou (a výměnou za závazek setrvání získat výhodnější cenu), ale dodavatelé se vám budou v rámci získávání nových klientů snažit nabídnout příznivou cenu již téměř automaticky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 9. 2018 11:18

  Luděk Kůs (neregistrovaný) 209.95.56.---

  Obecně se teďka změna dodavatele provádí mnohem snadněji, prošel jsem si tím loni, tak vím co to je. A co je teda fakt a můžu to potvrdit, tak cena je vázaná ke smlouvě, také jsem měl u Bohemky k výběru smlouvu dvou variant – na neurčito a na určito, kdy tato varianta vycházela výhodněji, ale bylo to jakoby něco za něco. Po zvážení jsem vzal tu na neurčito, protože je pro mě osobně atraktivnější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).