Hlavní navigace

Firmy zatím na poptávku po polovičních úvazcích neslyší

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 3. 2016

Češi mají zájem o poloviční úvazky, zaměstnavatelé na tuto poptávku ale moc neslyší. Zatímco v ČR podle studie německého statistického úřadu pracuje v Česku na částečný úvazek jen 5,8 % žen, průměr v Evropské unii je skoro 32 %. Například v Nizozemsku je na zkrácený úvazek zaměstnáno dokonce přes 60 % žen. Muži na zkrácené úvazky pracují mnohem méně. V Česku jich je takto zaměstnaných jen 1,3 %, v Evropské unii je to průměrně 8 %.

Podle odborníků přitom může příležitost pracovat na zkrácený úvazek pozitivně ovlivnit zaměstnanost a pružnost trhu práce.

Například v Rakousku, Německu nebo ve Velké Británii až čtvrtina všech zaměstnanců pracuje na zkrácený úvazek. Na Slovensku funguje takzvané dělené pracovní místo. To umožňuje rozdělení práce mezi více zaměstnanců, což v Česku možné není, vysvětlila Olga Hyklová ze společnosti AC JOBS, podle které může dělené místo snížit riziko odchodů do předčasného důchodu nebo odchod z místa po návratu z mateřské.

Nezaměstnaní Francouzi mohou přijmout práci na částečný úvazek, aniž by ztratili nárok na podporu v nezaměstnanosti, to v Česku také nejde. Přitom zájem Čechů o tento typ úvazku roste, dodala Hyklová, podle které u nás nabídka pracovních pozic, které umožňují práci na poloviční úvazek, nedosahuje ani 10 %.

Zkrácené úvazky by ocenily především ženy s malými dětmi. I proto, že česká rodičovská dovolená patří k nejdelším v Evropě. Podle studie Evropské komise se rodičovství na zaměstnanosti českých žen odráží 25 %. Míra zaměstnanosti žen s malými dětmi do šesti let nedosahuje v Česku ani 40 %. V EU je průměr takřka 60 %, dodala Hyklová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 3. 2016 16:20

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.capitol.cz

    jeslipak ono to nebude tim, ze v tom zminovanem Nemecku, Rakousku, Holandsku atd se za castecny uvazek uzivite, ovsem u nas nikoli...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).