Hlavní navigace

Růst mezd překvapil a letos by mohl ještě zrychlit

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 3. 2016

Růst mezd zrychluje. Během posledního loňského kvartálu se průměrná mzda v ekonomice zvýšila o 3,9 %. To vzhledem k zanedbatelné inflaci znamená reálný nárůst o 3,8 %. Důležité je, že zrychlovala růst nejenom průměrná mzda, o které si mohou dvě třetiny zaměstnanců nechat jen zdát, ale také medián, dokonce o 5,4 %.

Růst mezd se odehrává jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. Prakticky ve všech odvětvích s výjimkou zemědělství. Největší procentní nárůst přitom zažívalo pohostinství a ubytování, které podle oficiálních čísel vždy patřilo mezi ty nejslabší. Třeba už vzhledem k hojnému využívání minimální mzdy, popsal ekonom ČSOB Petr Dufek.

Nejrychleji se přidávalo v realitním sektoru a dále v administrativě a stavebnictví. V tuzemském největším a v loňském roce super úspěšném odvětví (v průmyslu) naproti tomu mzdy vzrostly podprůměrně – „jen“ o 3,7 %. Výrazný nárůst se naproti tomu odehrál i ve veřejné správě a kultuře, zatímco zaměstnanci ve školství zůstali v podstatě na svém, dodal Dufek.

Za celý minulý rok se mzdy zvýšily o 3,4 %, což podle něj znamená v přepočtu o 860 korun hrubého měsíčně. V absolutních částkách si nejvíc polepšila veřejná správa, zdravotnictví a stavebnictví.

Letos by podle Dufka mohl růst mezd dále zrychlit a to dokonce i v průmyslu. Firmy budou vzhledem k situaci na trhu práce narážet na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a to se dříve nebo později projeví i ve větší ochotě přidávat. Vzhledem k nadprůměrné ziskovosti podniků by to však neměl být nijak plošný či zásadní problém. Růst mezd pro letošní rok odhadujeme na 3,8 %, uzavřel Dufek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).