Hlavní navigace

ERÚ považuje současný stav cen energií stav za neudržitelný, chce zlevnit plyn o 1 %

Sdílet

Redakce 9. 5. 2013

Správcům tuzemských plynovodů mají klesnout zisky – a odběratelům zase účty. Energetický regulační úřad chce chránit zájmy spotřebitelů tak, že zlevní distribuci plynu. Jak ale spočítali analytici z CenyEnergie.cz, uživatel to na účtech příliš nepozná.

Zatímco svého dodavatele plynu si můžete volně vybrat, dráty elektrického napětí nebo plynové potrubí  spravuje ve vašem regionu pouze jedna firma. Poplatky za správu tvoří určitou část účtu za elektřinu či plyn a dohlíží na ně Energetický regulační úřad. Ten právě udělal jeden z kroků, kterými chce výši poplatků snížit. Dospěla jsem k názoru, že jedinou možností je vyhlášení nových pravidel. Podle těch stávajících bychom totiž museli navyšovat regulované poplatky za plyn až o 8 %, zatímco s novými pravidly očekáváme snížení konečné ceny v regulovaných položkách o více než 5 %, říká Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ. Co to ale reálně znamená?

ERÚ stanovuje pravidla pro výpočet distribučních poplatků vždycky na začátku regulačního období, přičemž to současné mělo trvat v letech 2010 až 2014. Stav v plynárenství je ale podle úřadu „neudržitelný. Nastavené parametry přestaly plnit svoji úlohu a naopak fungují jako prostředek k dosažení vyšší míry ziskovosti distribučních společností,“ stojí v návrhu na zahájení nového regulačního období pro plynárenství.

Stávající kroky ERÚ vedou k tomu, že od 1. ledna 2014 mohou platit nová pravidla. Analytici ze srovnávače Ceny energie nicméně spočítali, že i při avizovaném pětiprocentním snížení regulovaných cen by se účet za plyn snížila minimálně, o 0,9–1,7 % podle spotřeby. Regulované poplatky v plynu totiž oproti elektřině tvoří zhruba jen pětinu celkové ceny. Pokud tedy regulované položky klesnou o 5 %, celková na celkové faktuře to příliš poznat nebude.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).