Hlavní navigace

Elektřina a plyn 2015: Může se mírně zdražovat

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 10. 2014

Cena zemního plynu a elektřiny by měla zůstat na přelomu roku 2014 a 2015 pravděpodobně stejná. Pokud se bude zdražovat, tak jenom lehce, myslí si analytici ze serveru CenyEnergie.cz, kteří pro Měšec.cz zpracovávají data do kalkulačky srovnání cen energií.

Mírné zdražování podle nich už ale začalo. Koncem srpna totiž zvýšila paušální měsíční poplatek v základních cenících společnost E.ON Energie. Pražská energetika a RWE Energie pak zdražily oproti předchozímu měsíci zářijové nabídky elektřiny určené pro nové zákazníky.

Cena elektřiny a plynu by měla na počátku roku 2015 ještě stagnovat, později by ale mohlo dojít ke zdražování. Skupinám ČEZ, RWE a E.ON totiž klesly v pololetí zisky kvůli mírné zimě i kvůli nízkým cenám elektřiny, jejíž velkoobchodní hodnota se snížila od havárie ve Fukušimě téměř na polovinu. To srazilo marže energetických společností. 

Cena elektřiny pro koncové odběratele na začátku roku 2015 pravděpodobně výrazně nezdraží, protože dodavatelé mají obavy, aby jim zákazníci neodešli ke konkurenci. Budeme ale pozorně sledovat, zda prodejci zkusí nenápadně zvednout třeba jenom paušální měsíční poplatky za odběrné místo, uvádí analytik Petr Woff z portálu CenyEnergie.cz.

Cena elektřiny by se mohla zvýšit kvůli novele energetického zákona. Ta ale pravděpodobně nestihne projít legislativním procesem tak, aby začala platit od příštího roku. Změny by mohla přinést i novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která by mohla být příčinou změny regulovaných poplatků, které stanovuje Energetický regulační úřad.

Cena plynu je pro příští rok nejistá zejména kvůli politickým konfliktům našeho hlavního dodavatele s Ukrajinou. Ačkoli jsou mezinárodní vztahy napjaté, cena plynu zůstává podle Woffa relativně nízko. Na Českomoravské komoditní burze Kladno dokonce lze surovinu nakoupit levněji, než na začátku roku před anexí Krymu a boji na východní Ukrajině. Cena plynu nevyskočila ani kvůli sankcím Evropské unie vůči ruskému ropnému průmyslu, uvedl Woff, který si myslí, že cena plynu v příštím roce bude přímo úměrná politické situaci.

Pokud mezinárodní konflikt neeskaluje, cena plynu pro domácnosti a malé firmy na začátku roku 2015 nemusí zdražit, řekl Woff a dodal, že ERÚ a MPO  uvedly, že zvažují zpřísnit množství zásob, které musejí mít dodavatelé dlouhodobě uskladněné. I přes to podle analytika obchodníci slibují, že cena plynu pro konečné zákazníky nestoupne ani v takovém případě. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).