Hlavní navigace

Ekonomický růst dočasně vyrovnává důchodový účet. Příští rok by mohl být v plusu

Sdílet

Gabriela Hájková 3. 10. 2017

Důchodový účet bude příští rok možná poprvé po deseti letech v plusu. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)¨předpokládá, že bude na pojistném vybráno o devět miliard korun víc, než bude vyplaceno na důchodech. A to i přes vyšší lednovou valorizaci. Naposledy byl na důchodovém účtu přebytek v roce 2007.

Jak potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, za výsledek důchodového účtu vděčíme ekonomickému růstu, kvůli kterému je rekordně nízká nezaměstnanost a také velmi solidní růst platů. To všechno se odráží v tom, že jsou do sociálního pojištění odváděny mnohem větší částky a platí ho více lidí, vysvětlila Marksová.

Podle Marksové důchodový systém radikální reformu nepotřebuje, ačkoli přiznala, že různé parametrické změny jsou potřeba. Kdyby však náš důchodový systém nepotřeboval radikální změnu, nebyl by v plusu naposledy před deseti lety, tedy právě vždy jen v období vrcholu ekonomického cyklu, ale byl by vyrovnaný stabilně, navzdory vývoji v ekonomice. Důchodový účet se však propadá do deficitu při každém jejím zhoršení.

Že důchodový systém výraznou reformu potřebuje si myslí i analytici, které jsme před časem oslovili v souvislosti se zdánlivým zastropováním důchodového věku, které však bude pravděpodobně trvat maximálně do doby prvního přehodnocování. Jejich názory najdete v článku Zastropování důchodového věku je předvolební kalkul a nesmysl

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).