Hlavní navigace

Dovolenou Češi řeší s velkým předstihem. Chtějí hlavně kvalitní hotel a jídlo

Sdílet

V letošním roce řeší Češi dovolenou s větším předstihem, než v minulosti. Zájem o zájezdy First Minute byly letos podle cestovní agentury Invia o 70 % vyšší, než v roce 2017. A mění se i preference zájemců. Lidé se začínají více orientovat na vícehvězdičkové hotely, leteckou dopravu a all inclusive služby, které letos preferuje 60 % dotázaných.

Zatímco v roce 2017 dominovaly tříhvězdičkové hotely, v letošním roce si Češi nejvíce sjednávají čtyřhvězdičkovou variantu, a to ve 36 % případů. Průměrně pak za takový hotel zaplatí 15 713 Kč. Stále populárnější jsou také šesti a sedmihvězdičkové hotely, které jsou typické například pro Spojené arabské emiráty. Celková poptávka po pěti a více hvězdičkových hotelech pak oproti loňsku vzrostla prozatím o sedm procentních bodů, komentuje vývoj Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia. Průměrná cena za dovolenou v pěti a vícehvězdičkovém hotelu pak Čechy přišla na 18 634 Kč.

Pokud už zájemci nechtějí all inclusive variantu, sáhnou nejčastěji po polopenzi, kterou si sjednalo 19 % respondentů. Ve 14 % případů si pak lidé zakoupí dovolenou zcela bez stravy.

Stejně jako loni, i letos Češi preferují leteckou dopravu. V letošním roce jí dalo přednost téměř 75 % cestujících. Za letecký zájezd na léto utratili v průměru 16 140 Kč na osobu.

Výjimkou ale nejsou ani turisté, kteří cestují na vlastní pěst. Každoročně je jich přibližně 20 %. Nejoblíbenější destinací je v roce 2018 Řecko, následované Bulharskem, Chorvatskem a Egyptem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).