Hlavní navigace

Podání Přehledů se blíží. V čem podnikatelé nejčastěji chybují?

Sdílet

Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ se kvapem blíží. Každoročně však někteří podnikatelé ve svém přehledu udělají několik chyb, a Všeobecná zdravotní pojišťovna proto zveřejnila několik nejčastějších.

Mezi ně patří špatně uvedený počet měsíců, ve kterém pro OSVČ platil minimální vyměřovací základ. A pokud už jsou měsíce uvedeny správně, často chybí důvod, proč pro danou osobu neplatila povinnost platit zálohy. Lidé navíc tuto skutečnost zapomínají dokládat.

Živnostníci ale chybují i v čísle pojištěnce, a to zejména, když jde o cizince. Ti často uvádějí své IČO nebo datum narození. U osob, za které současně pojistné platí stát, je také často špatně uvedena výše nové zálohy. Výjimkou pak nebývá ani špatně uvedené bankovní spojení.

Nejzazší termín pro podání je ve čtvrtek 3. května 2018. Svůj Přehled ale musíte odevzdat do měsíce od chvíle, kdy jste odevzdali daňové přiznání Finančnímu úřadu.

Pokud za vás daňové přiznání předkládá daňový poradce, platí pro vás lhůta odevzdání až do pondělí 2. července 2018. Skutečnost, že využíváte služeb daňového poradce, však musíte zdravotní pojišťovně doložit nejpozději do pondělí 30. dubna 2018. I pro tyto OSVČ platí zákonná povinnost podat přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy mělo být podáno daňové přiznání. Pro letošní rok je tedy pro ně nejzazším dnem čtvrtek 2. srpna, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jestliže pro vás povinnost podat daňové přiznání neplatí, měli byste již mít Přehled pro pojišťovnu odevzdaný. Lhůta totiž byla do 9. dubna 2018. V případě České správy sociálního zabezpečení máte čas do 31. července 2018.

Jestliže je z vyplněného přehledu patrné, že vám vznikl nedoplatek, musíte ho uhradit do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled.

Nevíte si rady s vyplněním Přehledu? Vyzkoušejte naše návody:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).