Hlavní navigace

Dotaci na nový kotel můžete získat i bez zateplení domu

Sdílet

Obnovení dotačního programu Nové zelená úsporám znamená pro majitele rodinných domů možnost získat dotaci na výměnu starého kotle na tuhá paliva za moderní plynový kotel. Ten musí ale splňovat zadané technické parametry. Dotaci, ač menší, můžete získat i v případě, že jste váš dům nezateplili.

Program Nová zelená úsporám nyní podporuje také plynové kotle, na které bude možné získat dotaci ve výši až 15 tisíc korun. Musí však jít o plynový kondenzační kotel a koupit jej musíte pouze u schváleného dodavatele, který vám také s vyřízením dotace pomůže, uvedl Karel Vlach ze společnosti ENBRA.

Kotle s kondenzační technologií ohřevu jsou dražší než běžné plynové kotle, mají ale nejúspornější provoz. Porovnáme-li ekonomiku provozu starého plynového kotle a moderního kondenzačního kotle, náklady na nové zařízení se vrátí v horizontu pěti až šesti let. Využití dotace tuto návratnost sníží i na polovinu, nastínil Roman Švantner ze společnosti ENBRA s tím, že kondenzační plynové kotle dosahují úsporného provozu díky využití kondenzačního tepla ze spalin. 

Aby ale toto zařízení pracovalo v optimálním ekonomickém režimu, je nutné pro ně přizpůsobit celou otopnou soustavu, což jsou další náklady, se kterými je třeba počítat. Kondenzační kotle pracují s nižší teplotou otopné vody a menším teplotním spádem. Tomu by měly odpovídat hlavně radiátory. Starší radiátory navržené pro teplejší topnou vodu nemusí na vyhřátí interiéru stačit, upozorňuje zpráva společnosti ENBRA.   

Na dotace je zatím vyčleněn menší objem finančních prostředků, než se čekalo. Elektronický příjem žádostí o dotace by měl být spuštěn 18. srpna 2013 v deset hodin dopoledne. Ukončen bude po vyčerpání finančních prostředků, nejpozději ale 29. listopadu 2013. V té chvíli byste již měli mít pohromadě všechny dokumenty, které budete pro získání dotace potřebovat, radí zpráva.

Dotaci z tohoto programu můžete získat také na tepelné čerpadlo, krbová kamna či kotel na pelety. Kotle na pevná paliva ale musí splňovat emisní normy a musí být zapojené do systému s akumulačním zásobníkem. U tepelných čerpadel je zase vyžadován určitý minimální topný faktor, tedy poměr vložené elektrické a vydané tepelné energie. Například tepelné čerpadlo vzduch-voda musí mít podle společnosti EDRA minimální topný faktor 3,1. Na pořízení tepelného čerpadla můžete dostat dotaci ve výši až 80 000 Kč.  Čtěte také: Tepelné čerpadlo: vyplatí se do něj investovat?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).