Dostupnost bydlení se zhoršuje. Stoupají ceny a zdražují hypotéky

Sdílet

Vlastní bydlení je pro Čechy stále méně dostupná varianta. V současné době navíc dochází ke zdražování nemovitostí, a tak se možnost vlastnického bydlení mnoha rodinám ještě vzdaluje. Průměrná cena bytů v České republice dosáhla v květnu 2017 částky 2 600 000 Kč. Meziměsíčně tak došlo k nárůstu o 50 000 Kč. Oproti loňskému roku jsou pak ceny vyšší o 450 000 Kč. Vyplynulo to ze statistik společnosti GOLEM FINANCE.

Hlavní příčinou růstu cen nemovitostí je převis poptávky oproti nabídce. V rychlosti růstu vedou krajská města, kde nemovitosti kupují investoři, kteří se chystají je dále pronajímat, nebo je později prodat. Například v Královéhradeckém kraji tak ceny bytů meziročně vzrostly o 63,5 %.

U atraktivních nemovitostí tak dochází i k tomu, že pokud se sejde více zájemců, prodá realitní kancelář nemovitost tomu, kdo dá nejvyšší nabídku prostřednictvím neformální dražby nemovitosti.

Kromě pořizovacích cen rostou i úrokové sazby hypoték, což má za následek zhoršování dostupnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení, který měří, jak velká část příjmu je domácnostmi vynakládána na splátku hypotečního úvěru, dosáhl v květnu 2017 hodnoty 40 %.

Index dostupnosti bydlení.
Autor: GOLEM FINANCE

Index dostupnosti bydlení.

V létě 2016 se však index pohyboval na 33 %. Do toho, jak dostupné bydlení v budoucnu bude, může kromě jiného zasáhnout i Česká národní banka. Ta v rámci technické novely zákona o České národní bance navrhuje, aby kromě ukazatele LTV byly posuzovány ještě celkové zadlužení a zatížení měsíční splátkou. Velikost dluhů by pak neměla překročit osminásobek ročního čistého příjmu (ukazatel DTI) a výše měsíčních splátek všech úvěrů by neměla překročit 40 % příjmu (ukazatel DSTI). O připravovaných krocích ČNB jsme psali v článku S průměrným příjmem budete mít potíže získat hypotéku.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).