Hlavní navigace

Za benzin a naftu v zahraničí si můžete připlatit i o 10Kč/l. Kde (ne)tankovat?

Veronika Doskočilová

Podle údajů Evropské komise jsou ceny pohonných hmot v České republice nižší, než jaký je průměr v zemích Evropské unie. Litr motorové nafty je levnější v průměru o 2 Kč a litr Naturalu 95 pak v průměru o 5 Kč. To je pozitivní zpráva, pokud autem cestujete v rámci republiky. Za hranicemi si však často připlatíte, a to i 10 Kč za litr.

Ceny pohonných hmot v jednotlivých prázdninových destinacích.
Autor: Evropská komise, AXIGON

Ceny pohonných hmot v jednotlivých prázdninových destinacích.

Mezi nejdražší země patří Itálie, kde je litr nafty ve srovnání s Českou republikou dražší o 7 Kč za litr. V případě Naturalu 95 zaplatíme téměř o 10 Kč více. Při správném načasování tak můžete ušetřit i 500 Kč za nádrž.

Pokud se tedy chystáte na dovolenu autem například do Chorvatska, vyplatí se naftu cestou natankovat v Rakousku, kde jsou průměrné ceny nafty o 1,14 Kč na litr levnější než v České republice. V Německu si sice za naftu připlatíte, ale pouze 0,84 Kč za litr. Pokud plánujete jet vlastním vozidlem až do Bulharska, tak se můžete těšit na ceny, které jsou o téměř 3 Kč/l nižší než v Česku. Výjimkou však nadále zůstává Itálie, kde si český řidič připlatí v průměru o 6,65 Kč/l více než doma. V Itálii je totiž aktuální průměrná cena nafty přes 36 Kč/l, upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

U Naturalu 95 si však v zahraničí připlatíte výrazně více. Například v Německu je cena o 6 Kč na litr vyšší. Je ale třeba také brát v potaz, že ceny jsou obecně vyšší u dálnic a u pump těsně před hranicemi státu. Tam se tedy nevyplatí tankovat téměř nikdy.

Našli jste v článku chybu?