Hlavní navigace

Za benzin a naftu v zahraničí si můžete připlatit i o 10Kč/l. Kde (ne)tankovat?

Sdílet

Podle údajů Evropské komise jsou ceny pohonných hmot v České republice nižší, než jaký je průměr v zemích Evropské unie. Litr motorové nafty je levnější v průměru o 2 Kč a litr Naturalu 95 pak v průměru o 5 Kč. To je pozitivní zpráva, pokud autem cestujete v rámci republiky. Za hranicemi si však často připlatíte, a to i 10 Kč za litr.

Ceny pohonných hmot v jednotlivých prázdninových destinacích.
Autor: Evropská komise, AXIGON

Ceny pohonných hmot v jednotlivých prázdninových destinacích.

Mezi nejdražší země patří Itálie, kde je litr nafty ve srovnání s Českou republikou dražší o 7 Kč za litr. V případě Naturalu 95 zaplatíme téměř o 10 Kč více. Při správném načasování tak můžete ušetřit i 500 Kč za nádrž.

Pokud se tedy chystáte na dovolenu autem například do Chorvatska, vyplatí se naftu cestou natankovat v Rakousku, kde jsou průměrné ceny nafty o 1,14 Kč na litr levnější než v České republice. V Německu si sice za naftu připlatíte, ale pouze 0,84 Kč za litr. Pokud plánujete jet vlastním vozidlem až do Bulharska, tak se můžete těšit na ceny, které jsou o téměř 3 Kč/l nižší než v Česku. Výjimkou však nadále zůstává Itálie, kde si český řidič připlatí v průměru o 6,65 Kč/l více než doma. V Itálii je totiž aktuální průměrná cena nafty přes 36 Kč/l, upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

U Naturalu 95 si však v zahraničí připlatíte výrazně více. Například v Německu je cena o 6 Kč na litr vyšší. Je ale třeba také brát v potaz, že ceny jsou obecně vyšší u dálnic a u pump těsně před hranicemi státu. Tam se tedy nevyplatí tankovat téměř nikdy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 6. 2017 10:10

    dal (neregistrovaný) 46.231.78.---

    Vzhledem k tomu, že se v zahraničí neplatí korunami, tak by vhodnější bylo, kdyby ceny byly uváděny v měně té které země. Tím spíše, že autorka neuvedla, ke kterému dni jsou uvedené ceny platné. Pohledem do kurzovního lístku vshledáváme, že se kurzy den ode dne liší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).