Hlavní navigace

Dnes se naplno rozjelo šílenství Black Friday. Kde všude se prodává se slevou?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 11. 2015

Dnes naplno propukl nákupní svátek s názvem Černý pátek (z původního amerického názvu Black Friday), což je akce, která se tradičně koná v USA, ale v posledních letech ji začínají držet (zejména internetové) obchody i u nás. Některé e-shopy začaly poskytovat slevy už dříve během tohoto týdne.

A kde můžete nakoupit se slevou? Podívejte se na velký aktualizovaný seznam na našem sesterském serveru Lupa.cz v článku Black Friday 2015: velký seznam českých e-shopů se slevami

V USA, kde má tento nákupní svátek své kořeny, bude nákupní horečka pokračovat i následující pondělí 30. listopadu, který patří tzv. Cyber Monday, což je den, kdy své zboží vyprodávají americké, ale i britské a další zahraniční e-shopy.

V České republice nejsou Black Friday ani Cyber Monday tak zavedenou značkou jako v západní Evropě. Přesto vnímáme snahu českých e-shopů, na rozdíl od lokálních kamenných obchodů, se k této původně americké tradici přidat. Letos se tak slev na Black Friday zúčastní rekordní počet našich internetových prodejců. Rozdíl tu však stále je – v porovnání s USA zůstává „internetové“ Cyber Monday u nás ve stínu právě černého pátku, uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška, podle kterého u nás zatím Cyber Monday nemá tradici.

Vyplatí se podle něj tedy nakupovat v amerických e-shopech? Nákup v zahraničí může být jistě v první fázi zajímavý, ale je třeba zohledňovat veškerá fakta, která s ním souvisí. Při nákupu mimo EU nesmí spotřebitelé zapomínat na povinnost doplatit clo a DPH. Navíc české internetové obchody samozřejmě poskytují dvouletou zákonnou záruku nebo odstoupení od kupní smlouvy do čtrnácti dnů. V neposlední řadě již nyní existuje významné riziko, že dárky ze zahraničních e-shopů, především z Číny a USA, nedorazí do 24. prosince, upozornil Vetyška.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).