Hlavní navigace

Dluhové problémy podporují cenu zlata

Sdílet

Události na trzích a v ekonomikách nahrávají v poslední době ceně zlata. Silná poptávka po zlatě v posledních deseti letech – především ze strany Číny a Indie – ukazuje podle analytiků Erste Group na počátek nové fáze na býčím trhu se zlatem. Dokládá to i poměr poptávky po zlatě na celkové poptávce, který v roce 2000 činil 4,8 % a minulý rok už dosahoval téměř 40 %.

V důsledku monetárních stimulač-ních opatření v předchozích letech lze vycházet z toho, že směnný kurz mezi zlatem a papírovými penězi bude růst i nadále. Dvanáctiměsíční cílový kurz bude činit 2 000 USD, uvádí zpráva Erste Group.

Dlouhodobá cílová hodnota ve výši 2 300 USD, formulovaná již před třemi lety, by se tak z dnešního pohledu mohla dokonce jevit jako konzervativní. Od první speciální analýzy Erste Group o zlatě před pěti lety se cena zlata zvýšila o 140 %, řekl Ronald Stöferle, analytik komodit v Erste Group.

Podle něj cena zlata těží především z nevyřešené krize veřejného dluhu. Úroveň reálných úroků tak dlouhodobě zůstane na nízké úrovni a bude tak tvořit ideální podmínky pro cenu zlata, odhadl Stöferle. Upozornil také na to, že silná poptávka po zlatě ze strany Číny a Indie spolu s blahobytem v těchto zemích budou zdrojem  dlouhodobě vysoké poptávky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).