Hlavní navigace

Neupište se podvodem pod biankosměnku aneb Nový chyták je na světě

Sdílet

Některé ne příliš poctivé firmy zaměřené na půjčky spotřebitelům si zvykly používat nový chyták. Úvěr totiž podmiňují podpisem nevyplněné biankosměnky. Není složité domyslet, že vyplněná není dlužná částka a datum splatnosti. V okamžiku prodlení se splácením pak úvěrová společnost vyplní částku navýšenou o sankce, které mohou až několikanásobně překročit výši půjčky. Směnku pak uplatňují u soudu. Agenturu ČTK na to upozornila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková s tím, že soud řeší tisíce případů směnečných žalob.

Směnečná agenda se u Městského soudu v Praze od roku 2004 zvýšila dvojnásobně. Ročně vyřizuje 12 specializovaných senátů téměř 5000 směnečných žalob. Směnky, které zajišťují spotřebitelské úvěry a jsou často převáděny na neznámé zahraniční společnosti, představují typický příklad rizikového fenoménu, uvedl směnečný soudce Radim Novotný s tím, že u většiny žalob skončilo řízení vydáním pravomocného směnečného platebního rozkazu.

Pokud směnka obsahuje veškeré zákonné náležitosti, soud bez jednání vydá směnečný platební rozkaz. Bránit se lze námitkami v třídenní lhůtě. Pokud ovšem úvěrová společnost směnky převedla, nelze už proti třetí osobě namítat, že žalovaná částka je výrazně vyšší, nebo že už byl dokonce dluh splacen. Dlužníci tak vůči společnostem z daňových rájů nemají faktickou možnost dokázat, že směnka byla převedena k jejich škodě, řekl popsal Novotný.

Podle agentury ČTK například americká společnost Renegade North LLC zažalovala až 400 klientů společnosti Finpomoc.cz. U 90 % případů se směnečné platební rozkazy staly pravomocnými. Jejich doručení navíc není podmíněno převzetím do vlastních rukou a po deseti dnech se tak může stát směnečný platební rozkaz pravomocný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2011 12:16

    Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

    Jestli bude pan Fetter psát zase nový článek o směnkách... tak na serveru Peníze dnes uvedli následující situaci:

    „Často se setkáváme s případy, kdy je směnka kvůli chybnému vyplnění neplatná. Dokonce se stalo, že se na pětimilionovou směnku podepsal i svědek celé transakce. Nechtěně se tak stal ručitelem,“ varuje Kovář.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).