Hlavní navigace

Děti a senioři by mohli od roku 2018 platit za léky menší doplatky

Sdílet

Dnes, 15. srpna 2017, projednává senátní Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku problematiku menších doplatků za léky pro děti i důchodce a možnost vyšších příspěvků na kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené.

Na základě novely by měly být zvýhodněny nejohroženější skupiny, které často žijí až na hranici bídy. Novela zákona o zdravotním pojištění snižuje roční hranici na doplatky za léky u dětí a seniorů. Nově by tak děti do 18 let a senioři od 65 let měli za léky doplácet maximálně 1000 Kč ročně, místo současných 2500 Kč. Důchodci nad 70 let by pak ročně dopláceli maximálně 500 Kč. Polovina důchodců doposud nedosahuje na průměrný důchod, který je u žen necelých 11 tisíc korun a u mužů 13 tisíc korun. Každá koruna v jejich prospěch se tu počítá, říká senátor Jaroslav Malý z Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR

Kromě toho se chystají i změny v poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Nově by při žádosti o příspěvek na pořízení automobilu neměly být zkoumány celkové majetkové a sociální poměry žadatele, ale mělo by se vycházet jen z aktuálního příjmu a z příjmu osob společně s ním posuzovaných. Pro opětovné poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku, kterou motorové vozidlo je, se zkracuje desetiletá lhůta na 7 let. Tato lhůta bude zkrácená i v případě, že rozhodnutí o příspěvku bylo vydáno před datem účinnosti zákona.

Zákony by měl ve středu 16. srpna 2017 na své schůzi projednat Senát. Účinnost zákona je navrhována na 1. ledna 2018.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).