Čtvrtina Čechů už při pořizování nové nemovitosti počítá s tím, že mezi 6. a 10. rokem ji bude muset zrekonstruovat. Necelá pětina (17,6 %) s tím dokonce počítá už mezi 3. a 5. rokem. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala společnost IBRS pro Asociaci českých stavebních spořitelen.
Pouze 13 % dotázaných je přesvědčeno, že současný stav nemovitosti vydrží nejméně 20 let. Mezi šestým a desátým rokem očekávají rekonstrukci či modernizaci nového bydlení lidé v mladším i středním věku, ať už mají větší či spíše omezené množství prostředků. Průměru se logicky vymykají senioři: podle nich nové bydlení vydrží bez úprav minimálně 10 let,
vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.
Nejdynamičtější je Liberecký kraj, kde lidé opravují své nemovitosti nejčastěji právě mezi třetím a pátým rokem. Naopak Jihočeský kraj, Karlovarský kraj a Pardubický kraj patří mezi konzervativnější a většina respondentů tu k rekonstrukci přikročí ve dvou kategoriích, a to mezi 6. a 20. rokem.
Hlavním důvodem pro rekonstrukci je podle průzkumu změna dispozic bydlení (22 %). Dále následují investice do energetických úspor (18 %), jako třetí se umístilo odstranění závad (17 %). Zhruba stejný počet lidí řeší i vzhled nemovitosti (15 %) a prostou nutnost obnovení stavu (15 %). Jen 10 % Čechů podle průzkumu do bydlení neinvestuje.