Hlavní navigace

Dědictvím může být i přeplatek regulačních poplatků

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 11. 2011

Tradiční otázka týdne Všeobecné zdravotní pojišťovny tentokrát odkrývá jedno neobvyklé a často tabuizované téma – smrt. Jak je to, když zemře člen rodiny, který má od zdravotní pojišťovny nárok na vrácení přeplatků regulačních poplatků? Odpovídá mluvčí VZP Jiří Rod.

Případné přeplatky regulačních poplatků a doplatků za předepsané léčivé přípravky částečně hrazené ze zdravotního pojištění nebo za potraviny pro zvláštní lékařské účely přihlásí sama zdravotní pojišťovna do dědického řízení. Starat se tedy o ně vlastně nemusíte. Úmrtí pojištěnce oznamuje zdravotní pojišťovně, resp. Centrálnímu registru pojištěnců do osmi dnů od zápisu do matriky příslušný obecní úřad pověřený vedením matriky. Povinnost pozůstalých vrátit průkaz pojištěnce není nikde stanovena, ale uvítáme, pokud se tak stane, i s ohledem na možné následné zneužití průkazu neoprávněnou osobou.

Pracovníci pojišťovny vždy prověřují, zda není v informačním systému u zemřelého plátce evidován přeplatek na poplatcích a doplatcích. V případě, že ano, provede se k aktuálnímu datu individuální vyúčtování a příslušný právní referát pojišťovny dostane informaci o výši všech nevypořádaných závazků z titulu přeplatku na poplatcích a doplatcích k datu posledního vyúčtování. Zjištěný přeplatek spolu s dalšími případnými nevypořádanými závazky a pohledávkami, které jsou evidovány u zemřelého pojištěnce, přihlásí do dědického řízení.

Finanční vypořádání přeplatku na regulačních poplatcích a doplatcích v rámci dědického řízení vychází z doručeného výsledku dědického řízení, tzn. z toho, kdo je právním nástupcem zemřelého pojištěnce a v jakém rozsahu. Závazky pojišťovny jsou pak finančně vypořádány bankovním převodem nebo složenkou nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém bylo zjištění právního nástupnictví doručeno, resp. kdy předložen výsledek dědického řízení. V žádném případě nelze tyto částky vyplatit na pracovišti VZP v hotovosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).