Hlavní navigace

Nezaměstnanost klesla, stále však na jedno volné místo čeká 12 uchazečů

Sdílet

Jiří Hovorka 8. 11. 2011

Nezaměstnanost se v  Česku podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) za poslední měsíc snížila o 0,1 p.b. V říjnu tak činila 7,9 %, a poprvé v tomto roce klesla pod psychologickou  8% hranici. Takový výsledek jsme přitom naposledy zaznamenali v květnu 2009, poté se v Česku rozjela finanční krize naplno, poznamenává analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Počet uchazečů o volné místo celý tento rok klesá, od ledna klesl jejich počet o sto tisíc. Přesto na jedno volné pracovní místo stále připadá více jak 12 uchazečů, což pro nezaměstnané není dobrá zpráva. Tento poměr se v následujících měsících rozhodně nesníží, spíše naopak. Stejně lze počítat i s rostoucí mírou nezaměstnanosti, která se v následujících měsících může přiblížit hranici 9 %, říká analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Stejný vývoj očekává i Michal Kozub. Přes výborný říjnový výsledek můžeme v listopadu a prosinci čekat růst nezaměstnanosti. I když ekonomika zatím není v útlumu, především exportní firmy upozorňují na pokles zahraniční poptávky, což se negativně projeví na zájmu zaměstnavatelů o nové pracovníky. Určitým pozitivem je ale podle něj neobvykle teplé listopadové počasí, které umožňuje pokračovat v sezónních stavebních pracích. Odhaduji, že závratným tempem ale nezaměstnanost neporoste a do konce roku nepřekročí hranici devíti procent, uzavírá Kozub.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).