Hlavní navigace

Daňový balíček projedná znovu, sněmovna se musí vypořádat s pozměnovacími návrhy

Sdílet

prosincové aktualitě jsme vás informovali o tom, že poslanecká sněmovna schválila daňový balíček. Ten následně putoval do Senátu, který ale sněmovně návrh zákona vrátil, což znamená, že o něm musí jednat znovu. S pozměnovacími návrhy Senátu navíc nesouhlasí Ministerstvo financí. Prý by s sebou jejich přijetí neslo nežádoucí dopady.

Jedním z pozměňovacích návrhů je například snížení sazby DPH ve vybraných sektorech, jako:

  • stravování,
  • některé řemeslné sektory,
  • odborné služby.
  • vodné a stočné.

Toto snížení je už ale obsaženo v novele zákona o evidenci tržeb a je její nedílnou součástí, byť je právní úprava rozdělena do dvou samostatných zákonů. Toto snížení má podnikatelům ze zbývajících fází EET kompenzovat náklady na její zavedení a zároveň je pozitivně motivovat k plnění daňových povinností.

Ministerstvu financí se nelíbí ani pozměňovací návrh na snížení sazby spotřební daně z piva. Neopodstatněný je podle ministerstva také návrh na posunutí účinnosti snížení sazby DPH na teplo a chlad o půl roku, na červenec 2019. Ke snížení DPH na teplo a chlad dochází z důvodu zvýšení ceny emisních povolenek, u kterého se očekává zásadní dopad na ceny pro občany až v roce 2020, vysvětluje Alena Schillerová, ministryně financí.

Poslední věcnou změnou, kterou senátní pozměňovací návrh obsahuje, je prodloužení lhůty pro elektronické podání daňového přiznání k daním z příjmů o jeden měsíc. Jsem přesvědčena, že tento návrh by k rozšíření elektronických podání nevedl. Právnické osoby už v převážné většině svá daňová přiznání elektronicky podávají. A pro fyzické osoby, které mají ve více než polovině případů přeplatky na dani, by to znamenalo oddálení výplaty přeplatku, což je pro ně jistě nežádoucí, podotýká ministryně k pozměňovacímu návrhu.

Poslanecká sněmovna teď bude muset návrh zákona znovu projednat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).