Hlavní navigace

ČSOB už umí multibanking. Zatím umožňuje ovládat účty ve spořitelně a Equa

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 12. 2018

Klienti ČSOB i dceřinné Poštovní spořitelny nově mohou z internetového bankovnictví obou bank ovládat i účty v České spořitelně a v Equa bank. Banka oznámila spuštění takzvaného multibankingu na webu. V obou bankách lze přes internetové bankovnictví ČSOB či PS kontrolovat historii, zůstatky i zadávat platby na účtech v České spořitelně a Equa bank. Připojení dalších bank ČSOB připravuje.

Spuštění otevřeného bankovnictví a multibankingu představuje další zvýšení komfortu nejen pro naše klienty, ale i zákazníky jiných bank. Služby ČSOB se nyní neomezují jen na klasické bankovní operace a poradenství. Jsme rovněž technologická firma, která proniká i do oblasti e-commerce, nabízí služby chytré domácnosti a neustále rozvíjí bezkontaktní placení ve veřejné dopravě. I proto vítáme tuto dlouho očekávanou změnu, řekl již dříve k multibankingu generální ředitel ČSOB John Hollows.

Otevřené bankovnictví umožnila evropská směrnice známá pod zkratkou PSD2 (Payment Services Directive 2). Spravovat svůj účet prostřednictvím internetu je možné i přes aplikace tzv. třetích stran, které ale musí získat oprávnění k poskytování těchto služeb od České národní banky. Licenci zatím ale v Česku nikdo nezískal.

Účty tak mohou zatím propojovat jen banky. I u nich to jde ale velmi pomalu. Nejdále je zatím Banka CREDITAS, která přes aplikaci Richee umožňuje zobrazovat nejen celkový zůstatek na účtech vybraných bank, ale i na nich zadávat platby. Náhledy na cizí účty umožňuje třeba také MONETA Money Bank.

A na zavedení multibankingu pracují třeba i v České spořitelně. Zahájili jsme finální fázi testování multibankingu v rámci našeho digitálního bankovnictví George na omezené skupině zaměstnanců a klientů, kteří si mohou v rámci George multibankingu zobrazit informace o svých účtech u ČSOB, Air Bank, Unicredit bank, mBank, MONETA  Money Bank, Raiffeisenbank a ING Bank. V roce 2019 nabídneme George multibanking v ostrém provozu všem klientům, říká Filip Hrubý, mluvčí spořitelny.

Například v Equa bank jsou ale k multibankingu skeptičtí. Podle průzkumu, který si banka nechala udělat, lidé příliš o multibanking nestojí a bojí se úniku dat. Equa bank patří mezi banky, které zatím možnost multibankingu ve svém internetovém či mobilním bankovnictví nenabízí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).