Hlavní navigace

Equa bank: Lidé o multibanking nestojí a bojí se úniku dat

Sdílet

Jiří Hovorka 27. 11. 2018

Podle Equa bank nemají Češi velký zájem na tom ovládat všechny své účty z jednoho internetového bankovnictví. Banka se odvolává na výsledky marketingového výzkumu realizovaného výzkumnou agenturou STEM / MARK.

Podle něho se každý druhý Čech staví negativně k možnosti využívat takzvané multibankovní mobilní aplikace. Třetina Čechů se využívání multibankovní aplikace nebrání.  Dalších devět procent respondentů na to nemá jasný názor a neví, zda by multibankovní mobilní aplikaci využilo.

Průzkum ukázal, že hlavní důvodem nezájmu o využívání multibankovních aplikací je především jejich nepotřebnost a obava z úniku dat. Každý druhý dotazovaný tvrdí, že o tuto aplikaci nemá zájem, protože ji nepotřebuje, třetina respondentů se pak bojí úniku osobních dat, komentuje výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu retailového bankovnictví Equa bank.   

Kromě nepotřebnosti a strachu z úniku dat se Češi při užívání multibankovních aplikací obávají, aby banky mezi sebou nesdílely informace o jejich transakcích (22 %), nebo obecně osobní údaje, které by pak využívaly k oslovování v rámci marketingových kampaní a k nabízení dalších produktů a služeb, o které klienti nemají zájem (16 %).

Pokud by lidé přeci jen multibankovní aplikaci využili, tak jednoznačně preferují (60 %), aby to byla aplikace jejich hlavní banky. Jen velmi malé procento respondentů (12 %) by dalo přednost multibankovní aplikaci od  nezávislé instituce a 27 procent respondentů by si pak dokázalo představit, že by využívali multibankovní aplikaci od jiné než od své hlavní banky.

Doplňme, že Equa bank patří mezi banky, které zatím možnost multibankingu ve svém internetovém či mobilním bankovnictví nenabízí.

Výzkum se uskutečnil na přelomu srpna a září 2018 metodou internetového dotazování CAWI na vzorku 310 realizovaných respondenčních rozhovorů.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 11. 2018 6:42

  Equa bank (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  Aplikace banky Equa funguje ve smartphonu i bez sim karty, kdežto tu od Monety Money Bank musíte zaregistrovat snad s jedinečnou sim kartou. Jinak mi vystačí přístup k účtu přes pevný počítač. Jsem asi pozadu, ale zatím platím jen kartou...

 • 28. 11. 2018 9:07

  Hall (neregistrovaný) ---.static.as43289.net

  Sama Equa bank je zdrojem úniku dat. Před rokem jsem si u nich chtěl otevřít účet a kvůli neochotnému personálu a hulvátské kurýrní službě jsem to raději zrušil. Po pár dnech jsem začal dostávat podivné telefonáty s nabídkami pochybných finančních služeb. Věděli i moje celé jméno i moji adresu. Pěkná pakáž.

 • 17. 12. 2018 16:32

  Marek Horák (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Hodnotit multibanking je ještě dost předčasné. Lidi se s tou technologií teprve seznamují a určitě bude dost i takových, kteří to jenom vyzkoušejí a pak to nebudou aktivně využívat. Riziko zneužití informací bankou, která poskytuje službu multibanking zde vždy určitě je. Je důležité se pohlídat podmínky poskytnutí služby, jaké oprávnění vlastně této bance poskytujete. Pokud např. chcete, aby vám prováděla i analýzu prováděných transakcí, tak se tomu nelze vyhnout, aby nedisponovala většími právy.
  Dát k dispozici data zcela třetí straně (která není bankovní institucí jenom nabízí službu multibankingu) bych se skutečně obával, zde si nemůžete být jisti, k čemu všemu vlastně ta firma data použije. Často se jedná o neověřené IT firmy se sídlem někdě v zahraničí. Pokud by někdo ty data zneužíval, tak se ani nedomůžete nápravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).