Hlavní navigace

ČOI: Odpovědnost za vady se vztahuje i na prodej použitého zboží

Sdílet

Gabriela Hájková 24. 4. 2015

Nakupujete-li zboží v bazarech již použité zboží pak vězte, že i v tomto případě nese obchodník za určitých podmínek odpovědnost za vady. I na prodej věcí z druhé ruky se totiž vztahují pravidla zákona o ochraně spotřebitele a občanský zákoník.

Jak ale zjistili inspektoři České obchodní inspekce (ČOI), ne každý své zákonné povinnosti dodržuje. 

Pokud kupujete použité zboží, máte právo požadovat informace o výrobci, dovozci případně dodavateli výrobku. Prodejce by vám měl být schopen říci název výrobku, údaje o jeho rozměrech, využití apod. a následně i předvést použití (např. u elektroniky). Přidat by měl také český návod.

Stejně jako u nových výrobků musí prodávající u použitých věcí, u nichž je třeba při užívání zachovat zvláštní pravidla (zejména řídí-li se jejich užívání návodem), spotřebitele s těmito pravidly seznámit, a také ho upozornit na rizika nesprávného použití, vysvětluje zpráva ČOI.

I na použitém zboží musíte v obchodě najít cenovku a na vyžádání získat od prodejce také doklad o koupi, které vám poslouží i v případě reklamace. Měl by obsahovat informace o tom, co jste koupili, za kolik, kdy, od koho a stav výrobku – např. zda už jste ho koupili s nějakou vadou či v bezvadném stavu.

Občanský zákoník stanovuje odpovědnost za vady zboží obecně na 24 měsíců. Při koupi použitého spotřebního zboží lze zkrátit tuto lhůtu na polovinu. Zkrácenou dobu trvání odpovědnosti za vady je však třeba vyznačit v dokladu o koupi, stejně jako případné vady nebo nedostatky, s nimiž byl kupující předem seznámen, upozorňuje ČOI.

Prodejce vás tedy musí upozornit předem na to, zda je výrobek nějak upravený, má vadu nebo jsou jeho užitné vlastnosti nějako omezeny. Prodejce by měl takové výrobky nabízet odděleně od ostatních. Při koupi použité věci by měl spotřebitel také vědět, že pokud se na výrobku objeví vada, z níž je prodávající zavázán, nemá právo na výměnu věci, ale na slevu z ceny, informuje ČOI. Vady, které měl výrobek už při koupi a byli jste na ně upozorněni, samozřejmě reklamovat nemůžete.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).