Hlavní navigace

ČOI: Obchodníci prodávají nebezpečnou i prošlou pyrotechniku. Tu ostatní špatně skladují

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 1. 2017

Česká obchodní inspekce (ČOI) se v prosinci na celém území ČR zaměřila kontrolními akcemi na dodržování zákona o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a zákona o ochraně spotřebitele. Z celkových 234 kontrol nedostatky zjistila u více než třetiny prodejců.

Z prosincových kontrol vyplynulo, že každý třetí prodejce nedodržuje právní předpisy, které se týkají nabídky, prodeje, skladování a zacházení s pyrotechnickými výrobky. Dále přetrvává četné porušování zákona o ochraně spotřebitele. Vzhledem k tomu, že se jedná o problematiku, která se bezprostředně týká bezpečnosti a zdraví spotřebitele, bude ČOI tyto kontroly důsledně provádět i v tomto roce, upozornil ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Inspektoři během kontrol zajistili i takový prodej pyrotechniky, jejíž doba použitelnosti byla překročena až o 2 roky, nebo se pro změnu jednalo o divadelní pyrotechniku, ke které už musíte mít příslušnou odbornou způsobilost. V prodejním prostoru na tržišti v Tiskařské ulici v Praze bylo zase skladováno 500 kg čisté hmotnosti výbušných látek, kdy maximální povolená hmotnost je 80 kg.

Na severu Čech inspektoři pak zajistili 3 kusy produktu neurčitého tvaru, který prodejce nabízel jako pyrotechniku. Produkt měl neurčitou velikost, neznámé složení a 1 kus byl v ceně 130 korun. Výrobek působící dojmem domácí výroby naplňuje znaky vážného nebezpečí a ohrožení života a zdraví spotřebitele, vyplývá ze zprávy ČOI.

Zjištění, která nenáležela do působnosti ČOI, předala ta Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).