Hlavní navigace

Co by mělo obsahovat cestovní pojištění, když jedete lyžovat?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Přes 60 % Čechů, kteří se chystají vyrazit lyžovat do zahraničí, jezdívají v únoru či březnu. To je období, kdy je na sjezdovkách největší provoz a tím vzrůstá i riziko srážky s jiným lyžařem. Bez cestovního pojištění každoročně vycestuje na hory 17 % Čechů. Ze statistik ERV Evropské pojišťovny ale vyplynulo, že každý třetí úraz na lyžích je vážný. V případě úrazu na snowboardu je vážný každý druhý.

Ti, co jezdí lyžovat bez cestovního pojištění, spoléhají často na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Ten můžete uplatnit ve státem provozovaných zařízeních. Většina klinik v horských oblastech je ale soukromá. EHIC karta navíc obsahuje pouze základní zdravotní pojištění. Zásah horské služby, transport do nemocnice nebo do ČR musí pacient uhradit ze svého, upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Pokud si budete cestovní pojištění sjednávat, až pojedete lyžovat, nedívejte se jen na limity léčebných výloh. Důležitou položkou jsou i limity na transport a pojištění odpovědnosti za škodu. Standardem by měla být i sjednaná asistenční služba. Jestliže dojde ke srážce s jiným lyžařem, je důležité, aby vaše pojištění krylo i právní zastoupení. V zahraničí na sebe účastníci nehody běžně podávají předběžnou žalobu.