Hlavní navigace

Co může za rozdíly v platech mužů a žen?

Sdílet

Ženy vydělávají v průměru o pětinu méně než muži. V některých oblastech v České republice je pak tento rozdíl ještě větší. Důvodů, proč je situace nastavena tímto způsobem, je několik. Například pozice, které si ženy vybírají, patří často k těm obecně méně placeným. Jedná se o pokladní, úklidové práce, zaměstnankyně ve službách a dále také o některé profese ve zdravotnictví a tradičně ve školství, říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Z průzkumu, který společnost provedla, vyplynulo, že ženy si také často říkají o nižší plat, než muži. Když se  uchazečů o práci ve firmě zeptají, jakou si přestavují odměnu, ženy si často říkají o výrazně nižší plat než muži. Vyplatí se proto, když si uchazečka před pohovorem zjistí obvyklou odměnu na dané pozici a v lokalitě, a přijde tak na pohovor připravená a se sebevědomou představou o platu, radí Tomáš Surka.

Obvykle jsou také vysoké platy na vedoucích a manažerských pozicích. Na těch ale ženy příliš nefigurují, a to například kvůli péči o rodinu nebo přílišné časové náročnosti. Svou roli hraje i kariérní pauza, kterou má žena, když je na mateřské dovolené. Během ní nebývá v kontaktu se zaměstnavatelem, i když se takový postup doporučuje. Po návratu do práce pak soupeří s mladšími a sebevědomějšími kolegy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 1. 2017 11:26

    V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

    Hlavní příčina rozdílů je fakt, že se vůbec do osobních záznamů pohlaví eviduje. Kdysi se evidovalo i náboženské vyznání a národnost a odkdy se to zakázalo, už nikdo neřeší, jestli mají vyšší příjmy katolici nebo jehovisté, Maďaři nebo Slováci. Zakázal bych ten údaj evidovat, jedině na zdravotní kartě by to bylo povoleno, a co si tam doktoři budou psát, to je jejich věc, jestli kromě M/Ž ješte nzred, mlenb, tkan, guur, blap, flip nebo srob.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).