Hlavní navigace

Co všechno si musíte ohlídat, když cestujete s domácím mazlíčkem?

Sdílet

Na dovolenou s domácím mazlíčkem je potřeba se připravit. Aby mohlo vaše zvířátko bez potíží cestovat v rámci Evropské unie, musí splňovat několik podmínek. Primární je, aby šlo zvíře jednoznačně identifikovat. To zajistíte tím, že ho necháte tetovat nebo čipovat. Varianta tetování se ale v EU uznává jen v případě, že k ní došlo před 3. červencem 2011. Pokud byste zvíře nechali tetovat poté, musíte mu před vycestováním zařídit i čipování.

Čip neboli transpondér vypadá jako kapsle zhruba o velikosti rýžového zrnka, která je zvířeti vpravena pod kůži. Nejčastěji na levé straně krku nebo v okolí lopatky. Zvíře je pak možné identifikovat pomocí speciální čtečky. Čip je obdobou lidských občanských průkazů a jiných dokladů totožnosti. Každému mazlíčkovi je tak v čipu přidělen unikátní kód. Životnost čipu se odhaduje na 20 až 25 let, je tudíž vysoce pravděpodobné, že čip zvířeti vydrží celý život, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Zvíře také vždy musí cestovat s cestovním pasem. V tom jsou obsaženy informace o majiteli a popis zvířete. Tedy druh, plemeno, datum narození, barva a výrazné rozpoznatelné znaky. Dále pak údaje o označení zvířete včetně zmíněného čipu a informace o očkování či potřebných vyšetřeních. Pas získáte u soukromých veterinářů, kteří mají k jejich vydávání povolení od krajské veterinární správy.

Psi, kočky a fretky musí být očkovaní proti vzteklině. Očkování je navíc platné až 3 týdny od aplikace nebo ode dne přeočkování. Pokud navíc potřebujete vycestovat se štěnětem, kotětem nebo mládětem fretky, kterému ještě nebylo 12 týdnů, musíte počítat s komplikacemi. Tak malá mláďata se totiž ještě nesmějí očkovat a pro jejich přesun do jiného členského státu EU je potřeba získat výjimku. Tu získáte buď předložením prohlášení, že se mládě od narození nedostalo do styku s volně žijícím zvířetem druhu, který může přenášet vzteklinu, nebo mládě pocestuje společně s matkou, na které je stále závislé.

Výjimka ale neplatí pro Francii, Itálii, Kypr, Lotyšsko, Polsko a Španělsko. Tam s takto malým zvířetem cestovat nemůžete vůbec. Finsko, Irsko, Malta a Velká Británie kromě výše zmíněných podmínek navíc u psů vyžadují, aby byli před vstupem na jejich území odčerveni, tedy ošetřeni proti echinokokóze. Ošetření v tomto případěmusí provést zvěrolékař, který tento úkon zaznamená do pasu psa. Odčervení musí být provedeno maximálně pět a minimálně jeden den před vstupem na území daných zemí, jinak hrozí zamítnutí vstupu a uložení psíka do karantény.

Dohromady také můžete přepravovat jen 5 zvířat. Pokud máte zvířat více, musíte splnit další podmínky, a to, že zvířata musejí být starší 6 měsíců, důvodem cesry je účast v soutěži, na výstavě nebo na sportovní akci a přihlášení na tuto akci musíte doložit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).