Hlavní navigace

Vyšší plat mají muži hlavně v administrativě a HR. Naopak v IT vydělávají více ženy

Sdílet

Česko patří k pětici národů Evropské unie, kde se nejvíce věří a dodržuje tradiční genderové rozdělení rolí a chování v domácnosti či zaměstnání. Ukazuje to průzkum veřejného mínění Eurobarometr. Jen 15 % Čechů si myslí, že nerovnost odměňování mezi pohlavími je problém, který by se měl řešit. A to i přesto, že mzdové rozdíly stále přetrvávají. Muži vydělávají v téměř všech segmentech více než ženy.

V některých oblastech se však rozdíly začínají pomalu stírat. Například obor informačních technologií začíná být v odměňování žen a mužů dokonce přívětivější k ženám. Průměrná mzda mužů činí 51 515 Kč, zatímco ženy v průměru vydělají dokonce o 10 000 Kč více. Mzda 51 000 Kč přitom odpovídá například pozici Windows/Unix administrátora v Praze nebo databázového administrátora v Ústeckém kraji.

Naopak v oboru Financí a bankovnictví převažují ženy (58 % vs. 42 %) a v oblasti administrativy, práva a HR je dokonce poměr žen k mužům 80:20. V těchto oborech byly zaznamenányvůbec největší rozdíly v průměrných mzdách mezi muži a ženami. Zatímco muži pracující v oboru administrativa, právo a HR,v průměru vydělají 59 366 Kč, ženy si průměrně přijdou na 31 975 Kč.

Rozdíly v ohodnocení se dají vysvětlit i vyšším zastoupením mužů v managementu a vedoucích pozicích. Hovoří se pak o tzv. skleněném stropě – ženy se dostanou v managementu jen na určitou úroveň, do nejvyšších pozic však již jen velmi málo z nich, říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).