Obecně platí, že to, co oba dva manželé vlastnili před svatbou, je jen jejich. Vstupem do manželství se ale majetek či dluhy jednoho mohou stát společnými. Výjimku tvoří jen věcí sloužící pro osobní potřebu, dědictví, dary a to, co souvisí s výlučným vlastnictvím jednoho z manželů.
V předmanželské smlouvě si pak určíte jiný než výše uvedený zákonný majetkový režim. Uzavřít předmanželskou smlouvu je výhodné, pokud nechcete, aby se váš majetek stal součástí společného vlastnictví, nebo se obáváte, že váš partner bude mít dluhy. Snoubenci si v předmanželské smlouvě ujednají jiný než zákonný manželský majetkový režim upravující společné jmění manželů. Běžné vybavení domácnosti však vždy musí zůstat společné,
říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Smlouva je pak účinná okamžikem uzavření manželství, pokud se sami nedohodnete na jiném datu. Můžete ji samozřejmě uzavřít i jako manželé, ale ne se zpětným účinkem. Smlouva se musí uzavřít píšemně a musí mít formu notářského zápisu. Když se v budoucnu rozhodnete něco ve smlouvě změnit, opět to musí proběhnout formou notářského zápisu.
V předmanželské smlouvě je možné ujednat, že společné jmění vznikne až okamžikem zániku manželství, například úmrtím jednoho z manželů nebo rozvodem. V té chvíli se majetek i dluhy páru stanou společným jměním. Za dobu trvání manželství ale může každý z manželů se svým majetkem libovolně nakládat. Podobně je možné smlouvou zajistit režim oddělených jmění. V takovém případě společné jmění manželů vůbec nevznikne. Manželé budou nabývat majetek i dluhy úplně stejně jako před vstupem do svazku. Režim oddělených jmění bývá využíván zejména v situacích, kdy manželé zvažují investici do nemovitosti a zároveň jeden z nich rizikově podniká. Aby předešli zadlužení domu, jmění oddělí a jako vlastník domu se do katastru zapíše nepodnikající manžel,
vysvětluje Lukáš Zelený.
Vzhledem k tomu, že v předmanželské smlouvě si dohodnete režim vy sami, je možné například společné jmění rozšířit i o majetek, který měl jeden z vás ještě před uzavřením manželství. Stejně tak je možné do něj zahrnout věci, pro které zákon stanoví výjimku ze společného jmění. Tedy věci sloužící pro osobní potřebu, dědictví, dary nebo to, co souvisí s výlučným vlastnictvím jednoho z manželů.