Hlavní navigace

Novým trendem je mikrozaměstnání. Nárazová práce a peníze na ruku

Sdílet

Počet nabízených brigád zdaleka nedosahuje takového počtu jako v roce 2018. Poukazuje to na fakt, že firmy se už nesnaží řešit kritický nedostatek zaměstnanců tím, že jim nabízí i možnost pracovat u nich na dohodu. Nabízené mzdy ale rostou – v řádu procent až desítky procent oproti loňsku. To je důkazem toho, že volní lidé na trhu práce už téměř nejsou. Zatímco minulý rok rostly nejvíce mzdy v retailu a výrobě, letos zaznamenáváme větší skok v oblasti služeb, říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Aktuálním trendem se postupně stávají tzv. mikrozaměstnání. To jsou hlavně nárazové práce bez nějakých závazků nebo dlouhodobých výhledů, často honorované hned po odpracované směně. Těmi se firmy snaží oslovit lidi, kteří se dosud nezařadili do pracovního procesu. Například z důvodu, že jim klasické zaměstnanecké schéma nevyhovuje, nebo nemohou najít práci kvůli nedostatečné kvalifikaci.

Firmy využívají tuto formu zejména pro vykrytí denních nebo sezónních špiček. Nabídku mikrozaměstnání využívají často studenti, kterým vyhovuje maximální flexibilita při sjednávání práce, lidé v důchodovém věku nebo matky malých dětí, které chtějí pracovat třeba jen několik hodin týdně a v době kdy, se jim to zrovna hodí. Anebo také ti, kteří se z jakéhokoli důvodu nechtějí trvale vázat u jednoho zaměstnavatele či si takto přivydělávají k jinému zaměstnání, uzavírá Michal Novák.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).