Hlavní navigace

ČNB úrokové sazby nezměnila. Chce ale zákonnou možnost stanovit hotnoty LTV a další

Sdílet

Bankovní rada České národní banky projednávala ve čtvrtek 23. května 2019 Zprávu o finanční stabilitě 2018/2019. Dle této zprávy zůstává náš finanční sektor stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům.

I proto nakonec bankovní rada rozhodla, že horní hranice ukazatelů pro poskytování hypoték ponechá beze změny. Stále tak platí, že hodnota LTV zůstává na 90 % s tím, že banky mohou poskytnout maximálně 15 % úvěrů s LTV mezi 80 a 90 %.

V platnosti zůstávají také limity příjmových ukazatelů zavedené v říjnu 2018. Banky by i nadále neměly poskytovat takový úvěr, kdy by výše celkového dluhu překročila devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI, Debt-to-Income). Domácnost s hypotékou by na splátku dluhu současně neměla vydávat více než 45 % čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI, Debt Service-to-Income).

I nadále však ČNB chce, aby existovala zákonná pravomoc stanovovat horní hranici ukazatelů LTV, DTI a DSTI.

Zároveň došlo ke zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy na 2 %, a to od 1. července 2020. Důvodem je nárůst rizik spojených s rostoucí fází finančního cyklu české ekonomiky a dílčí zesílení signálů zranitelnosti domácího bankovního sektoru vůči případné nepříznivé změně podmínek v ekonomice.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).