Co si k vám pronajímatel může dovolit a co už je šikana?

Sdílet

Někteří pronajímatelé se k nájemcům nechovají zcela fér a spíše zkoušejí, co vše si k nájemci mohou dovolit. Některé požadavky nebo konání už jsou ale za hranou zákona a dají se považovat za šikanu. O tom, jak se proti takovým pronajímatelům bránit, informovala spotřebitelská organizace dTest.

Pokud by s vámi pronajímatel chtěl ukončit nájem, musí k tomu mít zákonem stanovený důvod. Jestliže ho nemá, jen tak vypovědět smlouvu vám nemůže. Někteří pronajímatelé se ale snaží své nájemce z bytu vyhnat, a tak například odpojí byt od energií či vody, podstatně zvýší nájemné nebo neprovedou vyúčtování spotřeby energií či vám zadrží přeplatky z vyúčtování. Co se smí a co se nesmí?

Odpojit od energií vás pronajímatel jednoznačně nesmí. Naopak pokud to udělá, dopustil se trestného činu. V takovém případě by měl nájemce pronajímatele upozornit, že na něj podá trestní oznámení, a pro případné řízení by měl zdokumentovat situaci třeba videonahrávkou stavů měřičů. Doklady o přerušení dodávek mohou soudu poskytnout i dodavatelé energií a vody, radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Zvýšit nájemné sice pronajímatel může, ale ne libovolně. Zvýšení nesmí přesáhnout 20 % nájemného včetně zvýšení, ke kterému došlo v posledních třech letech. Navíc může ke zvýšení nájemného dojít nejdříve 12 měsíců po posledním zvýšení. A výsledná výše nájemného nesmí  překročit obvyklé nájemné. Za obvyklé nájemné se považuje nájem za podobný byt ve stejném místě za podobných podmínek. V případě sporu si soud nechá zjistit obvyklé nájemné od realitních kanceláří nebo soudních znalců.

I vyúčtování služeb vám pronajímatel musí dodat, pokud platíte služby zálohově. Pronajímatel musí dát nájemci vyúčtování do čtyř měsíců od konce zúčtovacího období a na písemnou žádost mu musí vysvětlit veškeré nejasnosti. Navíc zpozdí-li se pronajímatel s vyúčtováním, má nájemce právo požadovat po něm pokutu, která činí dle zákona až 50 Kč za každý den, upozorňuje Lukáš Zelený.

Pronajímatel ani nesmí zneužívat svá práva například tím, že nadměrně kontroluje stav bytu, provádí v bytě úpravy, aniž by to bylo potřeba apod. Tady už ale záleží na okolnostech a individuálním posouzení, co je už příliš.

V nájemní smlouvě pak nesmíte mít zakotveny ani ustanovení o tom, že si nesmíte vodit návštěvy do bytu, nebo nejrůznější smluvní pokuty. Pronajímatelé se někdy spoléhají na to, že, lidově řečeno, co je psáno, to je dáno, a že tedy nájemce musí dodržovat vše, co je sjednáno v nájemní smlouvě. Na nepřiměřená ustanovení, ustanovení o smluvních pokutách a ustanovení zkracující práva nájemce se však hledí, jako by ve smlouvě vůbec nebyla. Taková ustanovení může nájemce, přestože jsou ve smlouvě, ignorovat,  uzavírá Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).