Hlavní navigace

Nejhorší měsíc za poslední dva roky. Světové akcie ukončily dlouhou růstovou sérii

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 3. 2018

Světové akcie během minulého měsíce ukončily rekordní sérii. Index MSCI All Country World, který sleduje vývoj globálních burz, zaznamenal v únoru první měsíční pokles od října roku 2016. Pád o 4,36 procenta byl nejvýraznější od ledna roku 2016. Bez nadsázky se dá říci, že se jednalo o jeden z nejdivočejších měsíců od roku 2008, říká Sven Subotič, investiční manažer fondu Charles Bridge Global Macro.

Po upuštění páry na přelomu ledna a února zůstávají trhy poměrně kolísavé a obzvlášť citlivé na nové zprávy související s vývojem inflace a tempem zvyšování úrokových měr, popisuje pro server ihned.cz aktuální vývoj na trzích Štěpán Tvrdý, zakladatel a investiční stratég fondu NWD Global Multi-Asset.

Index MSCI World, který zahrnuje akcie firem z 23 vyspělých a 24 rozvíjejících se trhů (včetně českého), rostl po celý rok 2017 a posílil v něm v přepočtu na dolary celkem o 24 procent. To bylo nejvíce od roku 2009. Vůbec poprvé v historii navíc index prošel kalendářním rokem bez jediné měsíční ztráty, shrnuje data ihned.

K obratu v růstovém trendu, který se loni obešel bez výraznějších výkyvů cen akcií, došlo na přelomu ledna a února. Výprodeje na burzách v USA se okamžitě přelily i do ostatních regionů.  Spouštěčem výprodejů na trzích byly paradoxně zprávy o dobré kondici americké ekonomiky.

Příznivý vývoj na trhu práce v USA vede trhy k přesvědčení, že americká centrální banka bude muset důrazněji krotit inflaci. Důraznější postoj americké centrální banky vůči inflaci znamená rychlejší než očekávaný růst úrokových sazeb, který nabourává očekávání akciových investorů, vysvětluje myšlení na trzích Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).