Hlavní navigace

Rychlý růst mezd v Česku pokračuje. Medián rostl o desetinu

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 12. 2018

Ve třetím čtvrtletí roku 2018 vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda meziročně o 8,5 procenta na 31 516 korun, reálně se zvýšila o šest procent. Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí rovná dvě procenta. Nová data zveřejnil Český statistický úřad.

Medián mezd rostl ještě rychleji – o 9,8 procenta na 27 719 korun. U mužů dosáhl medián mezd 29 842 korun, u žen byl 25 206 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve třetím čtvrtletí mzdu mezi 14 221 a 49 376 korunami.

Za celé období prvních devíti měsíců roku 2018 dosáhla průměrná mzda výše 31 225 korun, což v meziročním srovnání dělá přírůstek 2463 korun (8,6 %, reálně o 6,3 %).

Růst mezd zůstává blízko desetiletého rekordu, růst zaměstnanosti zpomalil

Komentář Pavla Sobíška, hlavního ekonoma UniCredit Bank

Růst průměrné mzdy o 8,5 % se v letošním třetím kvartálu meziročně téměř nezměnil proti dvěma předchozím obdobím. Reálně si zaměstnanci přilepšili o meziročně o 6,0 %, což představuje nepatrné zpomalení proti první polovině roku, ale jinak nejvyšší hodnoty od roku 2003.

Výrazný růst zaznamenala všechna odvětví ekonomiky, v tempu nicméně zůstala odvětví rozdělena do dvou kategorií. V odvětvích s převažující zaměstnaností veřejného sektoru jako školství, zdravotnictví a veřejná správa vesměs rostly mzdy dvojciferným tempem. Drtivá většina ostatních odvětví vykázala mzdový růst výrazně nižší, a to zpravidla mezi 6 % a 8 %.

Vzácně vyrovnané jsou meziroční mzdové přírůstky průměrné mzdy mezi jednotlivými kraji, které se bez výjimky vešly do rozpětí 2 000 až 3 000 Kč. Je zřejmé, že se napětí na trhu práce a z něj vyplývající mzdové tlaky týkají již celé země.

Určitou změnu proti předchozím kvartálům představuje zpomalení růstu zaměstnanosti, který ve 3Q18 dosáhl meziročně 1,2 %. V rámci země se dokonce vyskytl jeden kraj – Karlovarský – s poklesem zaměstnanosti. Nejvyšší přírůstek zaměstnanosti hlásí Praha, z čehož je patrné, kde se koncentruje tvorba nových pracovních míst. Vyšší mzdová úroveň hlavního města zjevně přitahuje pracovní sílu odjinud.

Dynamika mediánové mzdy (meziročně 9,8 %) ve 3Q18 opět předstihla růst průměrné mzdy, a to dokonce výrazněji než v předchozím čtvrtletí. Je tedy zřejmé, že si více polepšili zaměstnanci v dolní polovině mzdové škály. To je částečně výsledek nadprůměrného růstu minimální mzdy, zároveň ale vývoj naznačuje, že je největší poptávka v české ekonomice po méně kvalifikovaných pracovnících. Patrně již v plné míře neplatí v minulosti často opakovaný komentář, že dvě třetiny pracovníků nedosáhnou na průměrnou mzdu.

V následujícím období tempo růstu mezd již začne pozvolna slábnout. Podepíšou se na tom horší ekonomické výsledky řady firem, pro něž představuje současný růst mezd dlouhodobě neúnosnou zátěž. Jejich menší ochota přidávat, případně spojená s rušením některých pracovních pozic, začne přehřátý trh práce v příštím roce chladit. Přesto zůstávají vyhlídky na růst mezd a potažmo životní úrovně pro většinu pracovníků příznivé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2018 12:46

    Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

    Durchschnittliche Bruttomonatsver­dienste - Deutschland - 2017 - 3 771- 3 964 -3 330. Vkládám zde oficiální statistický údaj za rok 2017 v SRN, zde ve zpracovatelském průmyslu a v odvětví služeb. První číslovka je rok, druhá mzda obou pohlaví, další mužů a poslední žen. Pokud někoho zajímají podrobnější informace, najde si lehce mzdy dle jednotlivých spolkových zemí, dle věkových skupin, absolventů, zaměstnanců dle dosaženého vzdělání atd...
    Zde je to pořád dokolečka. Hospodářská komora a průmyslové svazy opakují svoji mantru, že nelze vlastně nikomu přidat ani korunu, že podniky začnou krachovat , bla, bla, bla. Finanční analytici vykreslí velmi schematicky své vidění (často ovlivněné zájmy vlastníků, které reprezentují), dalšími hráči jsou odbory, zaměstnavatelé a nakonec vláda v čele s oligarchy. Hádejte, jaké zájmy sledují posledně jmenovaní??? Ano, bystřejší z vás si jistě naleznou odpověď sami.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).