Nároky zaměstnanců na práci se postupem času mění. Zejména mladá generace od svého zaměstnání očekává mimo jiné i to, že je bude bavit. Kromě toho chtějí i flexibilní pracovní dobu spojenou s možností práce z domova. Samozřejmostí je pro ně příjemný kolektiv. Vzhledem k nedostatku pracovní síly a aktuální situace na trhu práce jsou tak zaměstnavatelé nuceni přihlížet i k těmto požadavkům a alespoň částečně se pokusit uchazečům vyhovět.
Flexibilita je u zaměstnanců velmi skloňovaným pojmem. Díky rozvinutým a dostupným technologiím, jako jsou internet, mobily a počítače, je dnes možné pracovat odkudkoliv. Pokud to pracovní náplň umožňuje, ale vedení trvá na povinné docházce na pracoviště, ztrácí u svých podřízených body a lidé přemýšlejí o změně,
říká Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti Devire.
U dělnických profesí musí zase zaměstnavatelé vycházet vstříc požadavkům spojeným s pracovní dobou. Kdo se například chce více věnovat své rodině, nemá takový zájem o odpolední směny. Firmy se ale naopak musí vyvarovat toho, aby slíbily zaměstnancům něco, co se pak bude hůře dodržovat. V případě krize se totiž cokoliv z dohodnutých výhod těžko škrtá.
Peníze už pro mladou generaci nejsou vždy na prvním místě. Velkou roli hraje nejen mzda a benefity, ale také náplň práce samotné, kolektiv a pracovní prostředí. Mnoho lidí také dnes od své práce očekává velký osobní rozvoj. Existuje u nich velká touha po zdokonalování svých schopností.