Hlavní navigace

Co můžete jako nájemce upravovat v pronajatém bytě?

Sdílet

I lidé bydlící v nájmu chtějí často zútulnit byt, ve kterém žijí, byť tím neinvestují do vlastního. K některým změnám je ale potřeba mít souhlas majitele. Ideální je proto vyjasnit si situaci hned na začátku, ještě než se nastěhujete. Měli byste se s pronajímatelem ohledně možných změn v bytě dopředu dohodnout. Obecně totiž platí, že pro úpravy, přestavby nebo jiné změny potřebuje nájemce souhlas pronajímatele, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Obecně se dá říci, že změna je jakýkoli zásah do bytu, který není jeho údržbou nebo opravou. Například v případě přitlučení hřebíku do zdi se ale přikláníme k názoru, že k tomu nájemce souhlas pronajímatele nepotřebuje, pokud po skončení nájmu úpravu odstraní, tedy vymaluje popřípadě zasádruje dané místo, dodává  Lukáš Zelený.

V případě, že by ale nebylo možné zásah do zdi odstranit, museli byste souhlas pronajímatele mít. Provedete-li zásadnější úpravy bez souhlasu pronajímatele, může po vás žádat, abyste je okamžitě odstranili, respektive uvedli byt do původního stavu. Jedná se třeba o bourání příček, přestavbu kuchyně či koupelny. Jestliže jste úpravy provedli bez souhlasu pronajímatele, nemáte právo na náhradu vynaložených nákladů. A to ani v případě, že se úpravami zvýšila hodnota bytu a pronajímatel nakonec jejich odstranění nepožaduje. Naopak, pokud se hodnota bytu provedenými úpravami sníží, může po vás pronajímatel požadovat náhradu způsobené škody.

Ideálně si ještě před podpisem smlouvy dohodněte, jaké úpravy v bytě provádět můžete a jaké nikoli. Dohoda o úpravách, která může být podle situace i zanesena do nájemní smlouvy, by měla být co nejpodrobnější. Její součástí by měl být nejen popis možných úprav, ale i případná povinnost změny při skončení nájmu odstranit, případně to, zda je majitel bytu proplatí.

Z uvedeného pravidla, podle kterého musí být úpravy provedeny pouze se souhlasem pronajímatele, však existuje výjimka. Souhlasu pronajímatele není zapotřebí, jestliže je změna v bytě nutná vzhledem k zdravotnímu postižení nájemce či osoby, která s ním v bytě bydlí. Ovšem nájemce se v takovém případě musí obrátit na soud, který souhlas může za pronajímatele udělit, jestliže dospěje k názoru, že úprava je nutná. Nájemce pak musí změnu po skončení nájmu odstranit, pokud to pronajímatel požaduje, uzavírá Lukáš Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).