Hlavní navigace

Co musíte udělat v případě, že měníte zdravotní pojišťovnu?

Sdílet

Ze zákona musíte být na území České republiky pojištění u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven, které působí na trhu zdravotního pojištění. V průběhu života můžete tyto pojišťovny samozřejmě i měnit. S tím se ale pojí i některé povinnosti.

Změnit zdravotní pojišťovnu smíte jednou za 12 kalendářních měsíců. Změnu je možné provést od 1. ledna nebo od 1. července. Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu, ten musí nejpozději tři měsíce před daným termínem podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně. V posledních červnových dnech již tedy změnu zdravotní pojišťovny k červencovému termínu nelze provést, vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Státní pojištěnci

Nejsnazší změnu pojišťovny máte ve chvíli, kdy jste státní pojištěnec. Tedy například:

  • Student,
  • penzista,
  • příjemce rodičovského příspěvku.

To vše za předpokladu, že nemáte vlastní příjmy ze zaměstnání či podnikání. Pokud takové podmínky splníte, řeší veškeré povinnosti vaše nová zdravotní pojišťovna. Stát následně platí zdravotní pojištění na účet příslušné nové zdravotní pojišťovny.

Zaměstnanci

O něco složitější máte situaci v případě, že jste zaměstnanec. Musíte totiž svou změnu zdravotní pojišťovny oznámit zaměstnavateli. Ten následně provede odhlášení placení pojistného u původní pojišťovny a přihlášení k placení pojistného u nové pojišťovny.

Jestliže ale zaměstnavateli změnu neoznámíte, případně tak učiníte opožděně, platí zaměstnavatel zdravotní pojištění na účet té původní zdravotní pojišťovny. Tam vzniká přeplatek a u nové zdravotní pojišťovny nedoplatek. V praxi se na nesrovnalosti přijde při kontrolní činnosti a zaměstnavateli je novou zdravotní pojišťovnou předepsáno penále, přičemž zaměstnavatel může jeho úhradu požadovat po zaměstnanci. Změnu zdravotní pojišťovny je tedy nutné zaměstnavateli vždy oznámit, varuje Gabriela Ivanco.

OSVČ

Jako osoba samostatně výdělečně činná musíte své nové zdravotní pojišťovně doložit doklad o výpočtu zálohy na zdravotním pojištění pro daný rok. Když změníte zdravotní pojišťovnu od července, zaplatíte do 8. července měsíční zálohu na červen své staré zdravotní pojišťovně a měsíční zálohu za červenec, která se platí do 8. srpna, zaplatíte své nové zdravotní pojišťovně. Při změně zdravotní pojišťovny od 1. července je nutné podat za rok 2016 dva přehledy o příjmech a výdajích. Jeden bývalé zdravotní pojišťovně a druhý nové zdravotní pojišťovně, doplňuje Gabriela Ivanco.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).