Hlavní navigace

Co máte u stomatologa hrazeno pojištěním a které úkony musíte platit sami?

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 7. 2021

Stomatologické výkony, které nehradí pojišťovna, jmenuje zákon o veřejném zdravotním pojištění. Dále nejsou z veřejného zdravotního pojištění hrazené ty výkony, které nesledují léčebný účel ale jen estetické hledisko. Může jít např. o lepení různých ozdob na zubní korunku nebo bělení chrupu.

U stomatologických výrobků je to z hlediska úhrady z veřejného pojištění opačně. Hrazené jsou jen ty, které jsou v zákoně vyjmenovány.

Obecně platí, že stomatologické výkony jsou buď plně hrazené, anebo nehrazené ze zdravotního pojištění. V současné době neexistuje žádný výkon s částečnou úhradou, tj. na který by pacient nějakou částku doplácel, uvedl Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že i v tomto ohledu se liší výkony od stomatologických výrobků, které zákon rozděluje na plně hrazené, částečně hrazené a nehrazené ze zdravotního pojištění.

Tyto výkony si hradí vždy pacient sám, protože nejsou propláceny z veřejného zdravotního pojištění:

  • pečetění fisury,
  • nasazení kofferdamu,
  • trepanace alveolu,
  • augmentace,
  • řízená tkáňová regenerace a implantace v zubním lékařství,
  • provizorní můstek zhotovený v ordinaci,
  • oprava fixní náhrady v ordinaci,
  • odborná ortodontická konzultace na žádost pacienta,
  • intraligamentární anestézie (speciální druh místního znecitlivění jednotlivých zubů).

Některé výkony jsou hrazené pojišťovnou jen za určitých podmínek, které stanoví zákon. Například výplň zubu (plomba) máte ze zdravotního pojištění hrazenou v souladu s podmínkami v příloze č. 1 zákona, platnými pro období, kdy byl výkon proveden.

Profylaktická kontrola ústní hygieny je hrazena maximálně dvakrát ročně. Pokud byste požadovali další, musí ji zaplatit sami. Profylaktické odstranění zubního kamene je hrazeno nejvýše jednou ročně (nikoli při každém ze dvou preventivních vyšetření), na která máte nárok. Lokální fluoridace je z pojištění hrazená pouze pokud je použit přípravek s aminfluoridem bez nosiče. Při použití jiného přípravku platí lokální fluoridaci sami.

Endodontické ošetření je hrazeno jen tehdy, jde-li o primární ošetření, které bylo provedeno metodou centrálního čepu; endodontické ošetření jinou metodou platí pacient. Stejně tak si platí přechodnou dlahu, pokud byl použit jiný materiál, než samopolymerizující kompozitní pryskyřice, informoval také Sršeň.

Povinností lékaře, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, je nabídnout vám primárně ošetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Všechny tyto výkony najdete v úhradové vyhlášce platné pro dané období. Jedná se o seznam diagnostických a léčebných postupů za použití standardních materiálů v tabulce Výše úhrad ambulantních stomatologických služeb – stomatologických výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. U těchto výkonů je nepřípustná jakákoliv úhrada pacientem, tj. lékař nesmí po pacientovi požadovat žádný doplatek, upozornil Sršeň.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).