Hlavní navigace

Co když váš dodavatel energií zkrachuje a vy jste nestihli přejít jinam?

Sdílet

I dodavatelé elektřiny a plynu jsou jen podnikatelé a jako každý jiný podnikatel, i tito mohou ukončit svou činnost. Pokud končí zrovna váš dodavatel, a vy jste nestihli včas přejít k jinému, stává se vaším novým dodavatelem automaticky takzvaný dodavatel poslední instance, který je určen Energetickým regulačním úřadem. V závislosti na konkrétním regionu jsou aktuálně dodavateli poslední instance pro elektřinu:

 • ČEZ Prodej,
 • E.ON Energie,
 • Pražská energetická.

V případě dodávek plynu spadnete pod jednoho z těchto dodavatelů poslední instance:

 • E.ON Energie,
 • innogy Energie (dříve RWE Energie),
 • Pražská plynárenská.

Dodavatel poslední instance dodává spotřebitelům energie za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem, a to nejdéle šest měsíců. Právo na dodávky od dodavatele poslední instance mají ale jen ty domácnosti, které v předcházejících 12 měsících neměly spotřebu vyšší než 630 MWh, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Tento dodavatel vám bude dodávat elektřinu a plyn za ceny, které stanoví úřad, a to po dobu nejdéle 6 měsíců. Během těchto 6 měsíců musíte uzavřít novou smlouvu o dodávkách energií, jinak se stáváte černým odběratelem. Poté vás buď odpojí od elektřiny či plynu, nebo budete muset zaplatit vyšší částku než tu, za něž jste energie skutečně odebrali, včetně nákladů na obnovení dodávek.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2018 13:02

  Milan Bárta (neregistrovaný) 46.101.11.---

  Dodavatel poslední instance.. no prostě vás spláchnou k distributorovi když se to nestihne a začíná se s volbou jakoby od znova. Já se u něj taky moc dlouho neohřál a hned co to bylo možné jsem přešel k bohemia energy, po zkušenosti se zkrachovalou firmou už jsem nešel jen po ceně, ale koukal jsem i na to jak je firma silná v kramflecích, protože znova bych se do podobné situace dostat nechtěl. Je to otrava a zbytečná ztráta času.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).