Hlavní navigace

Práci lidé mění hlavně kvůli mzdě. Benefity jsou až na posledním místě

Sdílet

Pro Čechy je při výběru práce stále rozhodujícím faktorem výše mzdy, resp. platu. Podle peněz se rozhoduje více než polovina uchazečů o zaměstnání. Za druhý nejdůležitější faktor považují pracovní dobu. V různých profesích se však některá kritéria mohou lišit. Například vrcholoví a střední manažeři se v první řadě zajímají o náplň jejich práce. Zaměstnanecké benefity jsou pro uchazeče naopak podružné. Vyplynulo to z průzkumu personální agentury Adecco ČR.

Na aktuální rekordní míru zaměstnanosti a nedostatek kandidátů na trhu práce reaguje velká část společností mimo jiné rozšířením nabídky zaměstnaneckých benefitů, v jejichž šíři a pestrosti se zejména při náboru nových pracovníků doslova předhánějí. Výsledky našeho průzkumu však ukázaly, že benefity jsou v tomto ohledu dosti přeceňovanou položkou, uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR.

Podle průzkumu se 59 % pracovníků na základních pozicích, jako dělník či skladník, rozhodují striktně podle výše mzdy. Dalších 18 % dotázaných pak volí zaměstnání i podle délky pracovní doby a 13 % podle náplně práce.

O tom, že výše mzdy je pro ně rozhodující, svědčí i fakt, že jako nejčastější důvod nespokojenosti v předchozím zaměstnání byla uváděna právě nedostatečná výše finanční odměny. Jako nejzávažnější problém ji označilo 25 % Čechů. Dalších 18 % dotázaných pak uvedlo jako důvod odchodu pracovní dobu a 16 % respondentů nevyhovovaly vztahy na pracovišti. Benefity se pohybovaly až na samotném konci pomyslného žebříčku a jejich význam nedosahoval ani jednotek procent. Zatímco před současnou krizí s nedostatkem kandidátů na trhu práce bylo pro většinu zaměstnanců prioritou mít stabilní a jisté zaměstnání, v současné době řada z nich volí změnu zaměstnání jen kvůli příslibu vyšší mzdy, komentuje situaci na pracovním trhu Ondřej Wysoglad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).