Co když sousedův strom přesahuje na váš pozemek a se sousedem není domluva?

Sdílet

dům, chata, chalupa, bydlení Autor: Depositphotos

Sousedské soužití není vždy bezproblémové a ne pokaždé spolu sousedi vycházejí dobře. Jako vlastník nemovitosti máte pochopitelně právo podle zákona nakládat se svým vlastnictvím libovolně. A totéž platí o sousedech. Jak ale postupovat, když sousedské vztahy nejsou příliš dobré a jednání jednoho obtěžuje ostatní?

Podle společností CENTURY 21 patří mezi nejčastější problémy situace, kdy strom na sousedově pozemku přerůstá i na váš pozemek. V takové chvíli máte právo souseda na situaci upozornit a dát mu přiměřenou dobu na nápravu. Přiměřená doba jako taková není v zákoně specifikována, ale přihlíží se i ke vhodné roční době apod. Pokud k nápravě nedojde, smíte ve vhodné roční době vy sami odstranit kořeny či větve stromu, které přesahují na váš pozemek. Zároveň vám náleží to, co jste z kořenů a větví získali.

Často se také řeší spadlé plody na cizí pozemek. V tomto případě platí, že plody, které spadly na sousedův pozemek, patří sousedovi. A plody, které visí na stromě nad sousedovým pozemkem, patří vlastníkovi stromu.

Vždy se doporučuje problematické situace řešit domluvou. Zachovají se tak dobré sousedské vztahy. Ne vždy si sousedé uvědomují, že svým počínáním obtěžují ostatní, a ve velké většině případů domluva pomůže, říká Ondřej Rose, Realitní makléř senior, CENTURY 21 General.

Pokud domluva nepomůže, doporučuje se písemně souseda vyzvat, aby přestal s jednáním, které vás obtěžuje. Až poté je vhodné obrátit se na příslušné orgány, aby situaci řešili, tedy na policii, obecní úřad, krajskou hygienickou stanici apod.

´

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).