Hlavní navigace

Co když jdete k jinému praktikovi, než ke kterému patříte? Může po vás chtít peníze za recept?

Sdílet

Pokud jste například na dovolené v rámci České republiky a onemocníte, pravděpodobně se vám nebude chtít ihned vracet zpět domů a jít ke svému lékaři. Možná spíše zkusíte využít místního praktického lékaře, zda by vás také neošetřil. To samozřejmě tento lékař může. Pokud je ale rovněž smluvním partnerem vaší zdravotní pojišťovny, nemá právo po vás chtít peníze za to, že vás ošetřil a předepsal vám recept.

Jestliže se pacient prokáže průkazem pojištěnce a lékař má s touto pojišťovnou smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb, má být ošetřen na účet své zdravotní pojišťovny, stejně jako by byl u svého registrujícího lékaře, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud vás tedy lékař ošetří, dostane zaplaceno od zdravotní pojišťovny za dané výkony podle seznamu zdravotních výkonů a úhradové vyhlášky. V tom je zahrnuta i administrativní činnost, jako vystavení receptu a další. Po vás tedy lékař za tyto úkony peníze chtít nesmí.

V případě, že by ale neměl ošetřující lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, bude situace jiná. Poskytovatel zdravotních služeb bez smlouvy s pacientovou zdravotní pojišťovnou může této pojišťovně vykázat pouze poskytnutí neodkladné zdravotní péče jejímu pojištěnci, dodává Oldřich Tichý. To je taková péče, která má podle zákona zamezit nebo omezit vznik náhlých stavů, které bezprostředně ohrožují život nebo by mohly vést k náhlé smrti nebo vážnému ohrožení zdraví, nebo způsobují náhlou nebo intenzivní bolest nebo náhlé změny chování pacienta, který ohrožuje sebe nebo své okolí.

Za takovou nemoc ale může být považována i angína, kdy neléčený stav může vést k vážnému ohrožení zdraví.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).