Hlavní navigace

Češi chtějí malé byty, protože si je ještě mohou dovolit. V čem se ale dá ještě bydlet?

Sdílet

Stále rostoucí ceny nových bytů v Praze mají mimo jiné za následek i to, že se lidé poohlíží po menších bytech, které jsou pro ně ještě cenově dosažitelné. Místo větších bytů jsou tak pro ně zajímavější byty s dispozicemi 1+kk nebo 2+kk. Vyplynulo to z analýzy společnosti JRD.

V roce 2018 navíc tyto byty tvořily 65% podíl z celkových prodejů. Na současném trhu je sice stále přibližně 20 % bytů s dispozicemi 4+kk a větších, ale nové projekty už s takovými byty příliš nepočítají. Naopak se přizpůsobují poptávce po malých bytech. Tím se zmenšují i celkové plochy jednotlivých místností, což může omezit komfort.

Průměrná plocha bytů v nabídkách developerů byla na konci roku 2018 65 m2. V polovině roku 2017 to však bylo 80 m2. Zvýšený zájem o menší byty však postupně vedl developery ke snižování velikosti bytů. Podíl jednotek 3+kk mezi prodanými byty klesl na současných cca 20 % a podíl prodaných bytů 4+kk na 15 %.

Z dispozic bytu je také postupně vypouštěn nadstandard v podobě šatny, komory nebo technické místnosti. Průzkum dokonce zaznamenal mezi prodanými byty i jeden 15 metrový. Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, hrozí podle JRD, že se mnoho nových bytů zmenší za únosnou mez a stanou se jen investiční příležitostí, nikoli komfortním bydlením.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).