Hlavní navigace

Co dělat, když máte souseda potížistu?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 9. 2016

Před sousedy potížisty vás do určité míry ochrání zákon, který stanovuje, co vše soused smí a co už ne. Bránit se proti jeho jednání můžete podle povahy věci prostřednictvím obecního úřadu, policie, dalších správních orgánů nebo soudu. Soused si může vysloužit pokutu, může mu být uloženo, aby zanechal svého jednání, nebo aby vám zaplatil finanční náhradu – opět podle povahy věci a úspěchu ve sporu. Pokud je soused nájemníkem bytu, může být pro své chování z nájmu i vypovězen.

Podle zákona nesmí sousední vlastník nemovitosti neoprávněně zasahovat existencí nebo užíváním své nemovitosti do vašich práv. Občanský zákoník uvádí, že na váš pozemek od souseda nesmí vnikat odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy, zvířata a jiné podobné účinky, která nazývá tzv. imise.

Rozlišuje se mezi přímými a nepřímými imisemi. Přímé imise představují například situace, kdy někdo na sousední pozemek svádí dešťovou vodu, pouští zvířata nebo odváží odpad. Naproti tomu nepřímé imise jsou vedlejším účinkem jiné činnosti souseda. Lze mezi ně zařadit kouř vznikající pálením listí nebo hluk z balkónu či zahrady, vysvětlil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTest.

Zdůraznil také, že zatímco přímé imise jsou zakázány vždy, nepřímé imise jen tehdy, pokud překračují míru přiměřenou poměrům v daném místě a podstatně vás omezují v obvyklém užívání vaší nemovitosti.

Pokud tedy žijete na vesnici, budete se muset smířit s kokrháním sousedova kohouta, ledaže byste žili v zástavbě, kde by kohouta nikdo kromě souseda neměl, vysvětlil Zelený na příkladu s tím, že imise vznikající v důsledku úředně schváleného provozu (např. činnost továrny), ale budete muset snášet, ale za finanční náhradu. Činnost však nesmí přesáhnout rámec úředního povolení.

Pokud vám k sousedovi zaběhne vaše zvíře, můžete si jej na pozemku souseda odchytit. Když váš roj včel vlétne do obsazeného úlu souseda, stanou se včely jeho majetkem, a to bez náhrady. Ovoce spadlé na váš pozemek ze stromu souseda smíte sníst, nesmíte je však ze stromu trhat, ale naopak umožnit sousedovi, aby si je očesal. Přerůstající větve nebo kořeny můžete odstranit, neučiní-li tak po vaší výzvě sám soused. Musíte ale řez provádět šetrně a ve vhodné roční době, vyjmenoval zákonné řešení některých situací Zelený.

Pokud máte pocit, že soused zasahuje svou činností do vašich práv, nebo se s ním nemůžete dohodnout například na zřízení nezbytné cesty, nezbývá než obrátit se obrátit na soud. Pokud jednání souseda klasifikuje jako přestupek (například rušení nočního klidu), můžete se podle povahy věci obrátit na obecní úřad nebo policii. Některé sousedské spory související se stavbou či její opravou je možné řešit i přes stavební úřad. Česká inspekce životního prostředí zase může pomoct třeba pokud soused pálí odpad na pozemku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 9. 2016 9:48

    ROBÁTKO (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

    Tak můj soused má ke mně do dvorku okna, tak v dvorku pěstuji les, aby na mě neviděl. V kuchyni má takový šero, že musí svítit žárovkami i za slunného dne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).