Co dělat, když koupíte vůz se stočeným tachometrem?

Sdílet

Stáčení tachometrů je u nás nejrozšířenějším nešvarem při prodeji ojetých vozidel. Podle aktuálně platné legislativy navíc stáčení tachometru není trestný čin.

Autobazary si navíc do smluv často píší ujednání, že za rozdíl mezi realitou a stavem tachometru prodávající neodpovídá. Snaží se tak spotřebitele odradit od uplatnění práv z vadného plnění, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Ale prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů legální není a existuje několik možností obrany. Lukáš Zelený radí následující:

  • Pokud je rozdíl v počtu uvedených a skutečně najetých kilometrů menší, můžete si zažádat o slevu z kupní ceny. Jako důvod uvedete nepodstatné porušení smlouvy či nesplnění jakosti při převzetí.
  • Pokud je rozdíl najetých kilometrů v řádech desetitisíců, máte už právo od smlouvy odstoupit. Jedná se totiž o porušení smlouvy podstatným způsobem. Prodávající totiž musel vědět, že kdybyste měli pravdivou informaci o počtu najetých kilometrů, daný automobil byste si pravděpodobně vůbec nekoupili.
  • Stane-li se vám, že se prodávající odvolává na ujednání ve smlouvě, kterým vylučuje či omezuje svoji zákonnou odpovědnost za nesoulad uvedeného stavu tachometru se skutečným stavem, argumentujte mu tím, že se jedná o zakázané ujednání, ke kterému se vůbec nepřihlíží.
  • Zažádáte-li o vrácení kupní ceny z důvodu vady, zahájí se klasické reklamační řízení. Prodávající o něm musí rozhodnout a o výsledku vás vyrozumět nejpozději do 30 kalendářních dnů.
Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).