Hlavní navigace

ČNB znovu zvýšila sazby. Tlak na zdražování hypoték roste

Sdílet

Jiří Hovorka 2. 8. 2018

Česká národní banka se snaží dál brzdit tuzemskou ekonomiku a podruhé v řadě zvyšuje úrokové sazby, které mají vliv na další sazby v české ekonomice. Dá se tak například čekat další tlak na jejich růst u hypoték, i když konkurence mezi bankami tento vliv zatím maže.

Bankovní rada na svém dnešním zasedání rozhodla už o pátém růstu úrokových sazeb za poslední rok. Dvoutýdenní repo sazbu ČNB zvýší od zítřejšího dne o 25 bazických bodů na 1,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bazických bodů na 2,25 % a diskontní sazby o 20 bazických bodů na 0,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. srpna 2018.

Centrální banka v reakci na rostoucí inflaci nebo nedostatek pracovních sil zvedla loni v srpnu úrokové sazby poprvé od února 2008. Podruhé pak sazby rostly loni v listopadu, potřetí letos na začátku února a počtvrté na konci června.

Dle dřívějších vyjádření představitelů ČNB bylo rozhodnutí způsobeno převážně slabším kurzem koruny. Ta měla dle dřívějších předpokladů ČNB posilovat rychleji a ochlazovat tak postupně přehřívající se ekonomiku. Protože je koruna v tuto chvíli pod vlivem globální nejistoty a neposiluje dostatečně rychle, bylo dle ČNB nutné sáhnout k dalšímu zvýšení sazeb, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.

Podle Lukáše Kovandy slabší koruna působí jako inflační činitel. Tudíž i inflace přestřeluje cíl ČNB více, než by si centrální banka přála," říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Naposledy ke zvýšení sazeb na dvou měnověpolitických zasedáních ČNB po sobě došlo v létě roku 2007, kdy ČNB koncem července zvýšila sazbu z 2,75 na tři procenta a pak hned koncem srpna z tří na 3,25 procenta, dodává Kovanda.

Oba ekonomové čekají, že se zvyšování sazeb bude promítat u úvěrů. Zatímco v červnu hypoteční sazby vesměs stagnovaly, byla to z dnešního pohledu jen pauza před jejím dalším růstem. Na záměr ČNB zvyšovat úrokové sazby totiž již zareagovaly sazby tržní delších splatností, které se tak v posledních dvou týdnech dostaly na nejvyšší úroveň za posledních 7 let. Lze proto očekávat, že hypoteční sazby se v dalších měsících začnou opět zvyšovat a na konci roku se budou pohybovat kolem 3 procent, říká Seidler.

ČNB podle ekonomů ING ještě neřekla se zvyšováním sazeb v letošním roce poslední slovo. Podle Seidlera tak učiní letos ještě aspoň jednou. Rychlost zvyšování sazeb v příštím roce se bude odvíjet od kurzu koruny, v tuto chvíli se však jeví trojí další zvýšení jako poměrně pravděpodobné, dodává ekonom.

Ve druhé polovině letošní roku porostou sazby rychleji, než se dosud předpokládalo. Nelze vyloučit ještě dvě zvýšení sazeb v letošním roce, zatím pravděpodobnější varianta však mluví už jen pro jedno zvýšení. Pokud odezní hrozba světové obchodní války, pravděpodobnost ještě dvojího letošního zpřísnění měnově politiky dále klesne, přidává svůj odhad Kovanda.

Jestřábí otočka v ČNB pokračuje

Komentář Viktora Zeisela, hlavního ekonoma Komerční banky

ČNB dnes zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu z 1,00 % na 1,25 %. Je to již druhé zvýšení v řadě a ČNB tak udržuje tempo jedno zvýšení na jedno čtvrtletí. Koruna na rozhodnutí v prvních momentech v reagovala nepatrným posílením. Reagovat ale bude hlavně na tiskovou konferenci guvernéra Rusnoka, která se uskuteční ve čtvrt na tři. Tam podle nás ČNB dokončí svou jestřábí otočku. Na květnovém zasedání totiž předpokládala stabilitu sazeb až v podstatě do konce roku. Od té doby ale šla prognóza stranou a sazby už jsou vyšší o 50 bazických bodů.

Nová prognóza naznačí pravděpodobně naznačí strmé zvyšování sazeb v dalších dvou letech, zatímco výhled pro korunu bude ukazovat opatrnější posilování než dříve. V tomto smyslu už se minulý týden vyjádřil hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub. Pokud ale ČNB nenaplní očekávání, která si na sebe sama upletla, koruna by klidně mohla znovu ztrácet. My se domníváme, že ČNB bude pokračovat v utahování měnové politiky tempem jedno zvýšení za čtvrtletí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).