ČNB: Ceny bytů již pravděpodobně klesat nebudou

V minulých dnech přinesla některá média zprávu o tom, že Česká národní banka (ČNB) předpokládá další pokles cen nemovitostí, a to až o 15 %. Při dnešní prezentaci seznamující se závěry Zprávy o finanční stabilitě 2009/2010 však guvernér ČNB Zdeněk Tůma tuto zprávu výrazně korigoval. Podle nejpravděpodob­nějšího scénáře by totiž ceny nemovitostí měly až do konce roku 2010 stagnovat a v příštím roce pak zahájit růst, který by na začátku roku 2012 měl ceny bytů dostat na úroveň před krizí.

Případný pokles cen by se týkal dvou nepravděpodobných scénářů, které počítají s propadem ekonomiky zpět do recese a se ztrátou důvěry na finančních trzích. V nepříliš pravděpodobných zátěžových scénářích Návrat recese a Ztráta důvěry pak může dojít v reakci na zhoršení makroekonomických fundamentů k dalšímu poklesu cen bytů o zhruba 8 %, respektive 16 % v horizontu jednoho roku, stojí ve zmíněné zprávě.

AKTUALIZOVÁNO: Snížená podpora u stavebního spoření možná přijde o rok dřív Novým guvernérem ČNB jmenován Miroslav Singer        
jan
jan (neregistrovaný) ---.218.broadband5.iol.cz
18. 6. 2010 16:10 Nový

ČNB - významná sázková kancelář

B-Win je proti ČNB organizace pracující s matematicky exaktními modely. Nedůvěra k ČNB je u mě vedena dlouletými zkušenosti. Prakticky vždy špatně odhadla vývoj, až komicky přesně neví co se stane. Všechny její vyjádření jsou spíše přání nebo prohlášení činěná po telefonátech s lobisty.