Spočítejte si...

Zavřít

AKTUALIZOVÁNO: Snížená podpora u stavebního spoření možná přijde o rok dřív

Státní podpora se u stavebního spoření možná sníží o rok dříve, než původně plánoval ministr financí Eduard Janota a než píšeme v článku Stavební spoření nebude tak výhodné, státní příspěvek bude menší. Příspěvek od státu by se mohl snížit už za letošní rok, píší dnešní Hospodářské noviny, které uvádí, že se na tomto kroku shodli rozpočtoví experti budoucí koalice. Úspora rozpočtu by se tak projevila už ve státním rozpočtu na příští rok a ne až v roce 2012, jak zněl původní plán. Podporu totiž stát vyplácí zpětně. O vyplácení státní podpory čtěte v článku: Peníze ze stavebka nedostanete hned. Spořitelna je předtím ještě využije pro sebe

Objevují se ale i názory, že ministr financí to se snižováním státní podpory u již uzavřených smluv nemyslí až zas tak vážně. Janotovi však zřejmě nejde o tento efekt. Ministr si musí být vědom, že retroaktivita v tomto případě může být velmi problematická a podřizovat ustanovení novely i již uzavřené smlouvy by vyvolalo řadu soudních sporů, které by pro stát nemuseli dobře dopadnout. Ze všech souvislostí vyplývá, že se jedná o fintu, jak se před účinností zákona vyhnout hromadnému uzavírání nových smluv ještě za současných příznivějších podmínek, uvedl advokát Miroslav Zeman.

Nemáte plat ani podporu? Nemusíte platit plné pojistné ČNB: Ceny bytů již pravděpodobně klesat nebudou        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
19. 6. 2010 18:26 Nový

No...

Retroaktivita…za letosek to podle meho nazoru uz nepujde. Ale muze rict, ze se zmeni zakon a podpora se snizi pri vypoctu za rok 2011 u smluv novych i prubeznych. To by slo. Pak by si nikdo uzavrenim nove smlouvy nepomohl.