Hlavní navigace

Novým guvernérem ČNB jmenován Miroslav Singer

18. 6. 2010

Sdílet

Prezident Václav Klaus dnes jmenoval nového guvernéra České národní banky. Ten současný, Zdeněk Tůma, již dříva oznámil svou rezignaci z čistě pragmatických důvodů. Od července tak bude centrální banku vést nynější viceguvernér Miroslav Singer, což by mělo zaručit kontinuitu jednání ČNB.

Volba není žádným překvapením, očekávalo se, že prezident jmenuje jednoho ze dvou současných viceguvernérů. Singer je z této dvojice obecně pokládán za větší holubicí, i když toto je možná trochu zkreslené – osobně bych jej zařadil spíše k někomu, kdo relativně často umí změnit svůj názor na nastavení sazeb, a tudíž umí trhy svým vyjádřením překvapit. Spíše než holubice se nám tak jeví jako „flexibilní“. Tak jako tak se po odchodu Z.Tůmy, který rovněž patřil spíše k holubicím, celkové směřování Rady moc nemění – pokud něco, tak mírný (ale velice mírný) posun do středu, komentuje nového guvernéra analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Ke jmenování nového guvernéra už se stačili vyjádřit také zástupci České bankovní asociace, kteří tento krok považují za příslib pokračování v účinné a efektivní měnové politice ČNB i dozoru nad finančním trhem. Česká národní banka má  vysoké renomé v ČR i v zahraničí. Zodpovědný výkon dohledu nad bankami – spolu s odpovědným a konzervativním chováním bank – se pozitivně projevuje ve stabilitě bankovního sektoru nejen před krizí, ale především v jejím průběhu. Rovněž v oblasti měnové politiky si ČNB vybudovala vysokou míru důvěry a podpořila tím významně jak stabilitu měny, tak výkon hospodářství. Očekáváme, že v této racionální politice a v konstruktivní spolupráci s účastníky finančního trhu bude pokračovat i po změně ve svém čele, prohlásil výkonný ředitel ČBA Josef Tauber.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).