Chystáte se na daně? Máme pro vás aktuální formuláře a devět tipů

25. 1. 2019

Sdílet

Daně, daňové přiznání, peníze, kalkulačka Autor: Depositphotos

Chcete si vyřešit daňové povinnosti za rok 2018? Na Měšci už nyní najdete vše potřebné. Přiznání k dani z příjmů (pokud ho za vás neodevzdává daňový poradce) je letos třeba podat do pondělí 1. dubna. Všechny daňové formuláře máme ke stažení na jednom místě. Vyřešíte s námi daň z příjmů, zdravotní pojištění, sociální pojištění, silniční daň, DPH a další.

Devět tipů k vyplnění daňového přiznání

Daňové přiznání patří mezi každoroční povinnosti nejen živnostníků, ale i některých zaměstnanců či penzistů. Termín pro jeho odevzdání za příjmy roku 2018 je letos 1. dubna, pokud ale poplatník využívá služeb daňového poradce, může si tuto lhůtu prodloužit o tři měsíce. Jak správně splnit daňové povinnosti a neplatit přitom zbytečně vyšší daň z příjmu?

1) Daňové přiznání se netýká jen živnostníků

Nejčastěji podávají daňové přiznání finančnímu úřadu živnostníci. Tato povinnost se však týká například i zaměstnanců, kteří v uplynulém roce pracovali současně pro více zaměstnavatelů, případně vedle zaměstnání podnikali či pronajímali nemovitost, a měli další zdanitelný příjem vyšší než 6000 korun. V takovém případě totiž nemohou zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně. Podobně to platí i pro důchodce, kteří si k penzi ještě přivydělávají.

2) Sleva na poplatníka 24 840 korun

Stejně jako v daňovém přiznání za rok 2017 uplatní všichni daňoví poplatníci slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun. Na slevu mají nárok všichni poplatníci, tedy zaměstnanci, starobní důchodci, matky na mateřské i podnikatelé, kteří měli alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Sleva se vždy uplatňuje v plné výši, nehledě na to, že činnost trvala třeba jen několik měsíců, uvádí Tomáš Petr, ředitel Divize Produkt ze společnosti Vema, která se specializuje na vývoj mzdových systémů.

3) Potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů

Zaměstnanci, kteří během roku 2018 pracovali pro více zaměstnavatelů současně a jimž byla zároveň z příjmů odváděna zálohová daň, si od všech zaměstnavatelů musejí vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za daný rok. Podobně si od jednoho zaměstnavatele vyžádají potvrzení i ti, kteří si vedle zaměstnání přivydělávali například samostatně výdělečnou činností, dodává Tomáš Petr.

4) Podnikatelům usnadní podání přiznání fakturační aplikace

Živnostníci si mohou podání daňového přiznání značně usnadnit díky fakturačním aplikacím. V případě, že má živnostník v aplikaci iDoklad všechny příjmy za dané období a zároveň využívá paušálních výdajů, může si na několik kliknutí daňové přiznání nejen vyplnit, ale rovněž je i po přesměrování na portál daňové správy hned odevzdat. Stejnou možnost mají od půlky ledna nově též podnikatelé, kteří uplatňují skutečné náklady, popisuje Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad.

Tip: Všechny daňové formuláře na jednom místě

5) Zvýhodnění na děti i školkovné může uplatnit vždy jen jeden z rodičů

Častou chybou při vyplňování daňového přiznání je uplatnění zvýhodnění na děti oběma rodiči. Uplatnit je může vždy jen jeden z nich, přičemž za rok 2018 činí daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 korun, na druhé 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 korun. Podobně může za daný rok uplatnit pouze jeden z rodičů takzvané školkovné. Maximální výše školkovného v roce 2018 je přitom 12 200 korun. Slevu na děti mohou uplatňovat i živnostníci stanovující výdaje paušálem.

6) Sleva na manželku

V daňovém přiznání lze rovněž uplatnit slevu na manžela či manželku s vlastními příjmy nepřesahujícími 68 000 korun. Ta činí stejně jako v loňském roce 24 840 korun. Již druhým rokem ji mohou, podobě jako zvýhodnění na děti, využít i živnostníci, kteří využívají výdajový paušál, dodává Miroslav Říha.

7) Daňové odpočty

Daňový základ si lze významně snížit díky nezdanitelným položkám. Mezi ně patří například odpočet úroků z úvěru na bydlení, dary, odpočet penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, odpočet životního pojištění nebo příspěvky odborové organizaci. Vlastní vklady na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření snižují roční daňový základ za rok 2018 maximálně o 24 000 korun. Až o stejnou částku lze snížit daňový základ i o vlastní vklady na smlouvu o životním pojištění.

8) Přílohy

K daňovému přiznání je potřeba přiložit všechny přílohy sloužící k vypočtení dílčího základu daně ze samostatné výdělečné činnosti, nájmu či ostatních příjmů nebo daňové přílohy prokazující nárok na některé daňové slevy jako školkovné či daňové odpočty. Zaměstnanci musejí doložit i všechna potvrzení o zdanitelných příjmech.

9) Žádost o daňový přeplatek

Po odevzdání daňového přiznání může vzniknout nárok na daňový přeplatek, a to v případě, jsou-li zaplacené zálohy na dani z příjmu během roku vyšší než vypočtená daň z příjmu nebo vzniká-li nárok na daňový bonus. Pro vrácení daňového přeplatku je nutné vyplnit a podepsat žádost na poslední straně daňového přiznání.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autor je redaktorem serveru Peníze.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).