Hlavní navigace

Chcete na veřejně prospěšné práce? Roli hraje i to, zda můžete získat práci jinde

Sdílet

Pokud jste evidováni na Úřadu práce ČR coby uchazeči o zaměstnání a patříte mezi dlouhodobě nezaměstnané, máte v některých obcích možnost vykonávat zaměstnání ve formě veřejně prospěšných prací. Tyto pozice jsou určeny pro dočasné pracovní uplatnění. Za standardní délku trvání veřejně prospěšných prací považuje Úřad práce 12 měsíců, ale v některých případech lze pracovní poměr uzavřít i na 2 roky. Zejména v případě, kdy se jedná o uchazeče s nemožností pracovního uplatnění na trhu práce.

Než vám ale umožní, abyste takovou práci vykonávali, posuzuje se, zda máte šanci získat práci na otevřeném trhu práce.

V některých případech vás může Úřad práce podpořit i opakovaně. Musíte ale spadat do jedné z těchto kategorií:

  • Osoba se zdravotním postižením,
  • uchazeč o zaměstnání do 30 let,
  • uchazeč o zaměstnání nad 50 let,
  • rodič pečující o dítě do 15 let,
  • uchazeč, kterému hrozí sociální vyloučení.

Jestliže splníte jednu z podmínek, Úřad práce vám může udělit výjimku a vy u stejného zaměstnavatele můžete nastoupit na veřejně prospěšné práce i opakovaně.

Při dobré domluvě je možné, abyste tuto práci vykonávali i v jiném kraji či okrese. Pokud chce obec přijmout na VPP uchazeče z jiného kraje či okresu, je to možné. Příspěvek jde tzv. za klientem, to znamená, že se je třeba, aby se zaměstnavatel obrátil na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR, na kterém je uchazeč evidován a požádal o příspěvek na veřejně prospěšné práce, říká Kateřina Sadílková, generální ředitelka Úřadu práce ČR.

Měsíční výše příspěvku v rámci veřejně prospěšných prací je 14 000 Kč. Ty pokryjí náklady, jež souvisejí s minimální mzdou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).